Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Sprzątanie to z pewnością jedna z mniej lubianych czynności domowych. Można ją jednak znacząco uprościć, instalując w domu centralny odkurzacz. Jest wygodny w użyciu, cichy, a dodatkowo może ułatwić życie alergikom.

Sprzątanie odkurzaczem centralnym wygląda podobnie, jak odkurzaczem przenośnym. Do usuwania brudu i kurzu służy wąż z rurą teleskopową, wyposażoną w różne końcówki. Jest on jednak podłączony nie bezpośrednio do urządzenia, ale do gniazda w ścianie, w której kryje się cała instalacja. Dopiero na jej końcu znajduje się odkurzacz, tzw. jednostka centralna, w której gromadzą się wszystkie nieczystości. Przefiltrowane powietrze wychodzi natomiast na zewnątrz budynku.

 

Przez lata odkurzacze centralne kojarzyły się raczej z obiektami hotelowymi czy rezydencjami. Obecnie, gdy coraz więcej osób dostrzega ich zalety, a ceny samych urządzeń są coraz przystępniejsze, instalacje te mają szansę stać się standardem również w domach jednorodzinnych.

Wygoda, skuteczność i higiena

O jakich zaletach mowa? Odkurzanie centralne jest przede wszystkim bardzo wygodne. Odpada konieczność noszenia odkurzacza, co z pewnością najbardziej docenią właściciele domów wielokondygnacyjnych. Nie ma też problemu z plątaniną kabli, a ponadto kurz ze zbiornika opróżnia się dużo rzadziej. Urządzenie jest proste w obsłudze. Wystarczy tylko włożyć do gniazda w ścianie wąż, a instalacja uruchomi się automatycznie lub za pomocą włącznika umieszczonego na rękojeści węża. Cały system jest bardzo cichy, pracy jednostki centralnej nie słychać w pomieszczeniach mieszkalnych, dlatego sprzątanie nie jest uciążliwe dla innych domowników. Odkurzacz stacjonarny ma kilkakrotnie większą moc od przenośnego. Wytwarza dużo większe podciśnienie i przepływ powietrza, dlatego jest niezwykle skuteczny. Długi wąż gwarantuje dostępność także do rzadko używanych zakamarków oraz wysoko usytuowanych półek. Świetnie nadaje się do utrzymywania w czystości pomieszczeń niemieszkalnych – garażu czy tarasu, a dodatkowo samochodu. Dzięki specjalnemu separatorowi, można sprzątać również popiół z kominka czy rozlaną wodę.

 

Wreszcie kwestia zdrowia. W tradycyjnym odkurzaczu, powietrze przechodzące przez worek z kurzem wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia. Tymczasem odkurzacz centralny zassane powietrze wyrzuca na zewnątrz domu. Filtry muszą jedynie zabezpieczać silnik. Ponieważ jego prędkość w instalacji przekracza 100 km/h, nie ma obaw, że brud osiądzie na gładkich powierzchniach rur instalacji. Z tego powodu odkurzacz centralny wydaje się wręcz stworzony dla alergików.

Norbert Skupiński
fot. Scanpol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".