Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Alarmy i instalacje inteligentne

Zabezpieczenie domu przed intruzami to niestety konieczność. Absolutnym minimum jest zainstalowanie domofonu lub wideodomofonu, ale urządzenia te strzegą jedynie wejścia na posesję. Pozostałe newralgiczne miejsca warto ochronić za pomocą instalacji alarmowej. Prawdziwy komfort zapewni jednak dopiero zintegrowanie jej z systemem inteligentnego budynku.


Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. W praktyce wyraża się m.in. wyznaczaniem swojego terytorium, czego przykładem jest ogrodzenie wokół działki. Niestety tego typu bariera jest łatwa do sforsowania, dlatego potrzeba doskonalszych rozwiązań chroniących prywatność. Podstawowe to domofony i wideodomofony, które nie powstrzymają jednak włamywaczy. Osoby bardziej narażone na tego typu zagrożenie powinny więc rozważyć wyposażenie domu w instalację alarmową. Poczucie bezpieczeństwa mogą dodatkowo wzmocnić niektóre rozwiązania wchodzące w skład instalacji inteligentnej. Jej zadania są jednak o wiele szersze – w znaczny sposób wpływają na poczucie komfortu i generują duże oszczędności.

Podstawowe zabezpieczenie – domofony i wideodomofony

Pierwsze, podstawowe zabezpieczenie posesji stanowią domofony. Zastąpiły tradycyjne dzwonki i dzięki identyfikacji głosowej umożliwiają wpuszczanie tylko pożądanych gości. Ich doskonalszą wersją są wyposażone w kamerę wideodomofony, dzięki którym osoby stojące przy furtce można dodatkowo obserwować. Są droższe, ale sprawdzą się wtedy, gdy dom zlokalizowany jest w głębi działki lub wejście i brama zasłonięte są np. przez bujną roślinność.

 

Oba typy mogą pracować w systemie analogowym lub cyfrowym. Analogowe są tańsze, ale pozbawione możliwości rozbudowania o dodatkowe funkcje. Urządzenia cyfrowe instaluje się głównie w budynkach wielorodzinnych, a ich atutem jest np. możliwość otwierania furtki za pomocą kodu lub karty. Występują w dwóch wersjach: przewodowej i bezprzewodowej. Ten pierwszy wymaga przeciągnięcia kabli z domu do furtki, co czasami może być kłopotliwe. Aby zapewnić zasilanie urządzeniu radiowemu, wystarczy doprowadzić do jednostki zewnętrznej zasilanie, np. bezpośrednio ze skrzynki z licznikiem, umieszczonej w linii ogrodzenia.

 

Typowy system domofonowy składa się ze stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym oraz unifonem w domu. Wideodomofon w zewnętrznej kasecie ma dodatkowo umieszczoną kamerę, a w pomieszczeniu panel z monitorem, głośnikiem, mikrofonem i przyciskiem do otwierania furtki. Ważne, aby zewnętrzne kasety były wykonane z solidnego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne i zniszczenie. Nowoczesne wideodomofony wyposażone są w diody doświetlające, które pozwolą zobaczyć odwiedzającego również po zmroku, oraz czytniki kart, na których zapisują się obrazy osób chcących wejść, także pod nieobecność gospodarzy.

Norbert Skupiński
fot. Satel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".