Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektroinstalacyjny

Idealnie jest, gdy zamontowane w domu łączniki oświetlenia i gniazda są nie tylko funkcjonalne, ale i ładne, komponujące się z wystrojem wnętrza. Na szczęście niemal wszyscy wiodący producenci mają w swojej ofercie oryginalne linie, będące w stanie dodać niepowtarzalnego charakteru każdemu pomieszczeniu.


Zanim jednak przystąpimy do wyboru konkretnych modeli osprzętu elektroinstalacyjnego, najpierw powinniśmy zastanowić się, gdzie go zamontujemy. O rozmieszczeniu w domu łączników instalacyjnych i gniazd trzeba pomyśleć projektując instalację elektryczną. Następnie, jeszcze przed położeniem tynków, należy ułożyć na niewykończonych ścianach okablowanie i umocować puszki instalacyjne, gdyż większość montowanego w domu osprzętu występuje w wersji podtynkowej. Dobrym pomysłem będzie wyznaczenie pionowych i poziomych pasów, w których będą przebiegać przewody elektryczne. Lokalizację pasów powinniśmy oczywiście oznaczyć na planach, co przyda nam się w przyszłości przy pracach remontowych. Innym rozwiązaniem jest wykonanie dokumentacji zdjęciowej ułożonej instalacji. Jeśli do wykończenia pomieszczeń zamierzamy wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe, przewody muszą znaleźć się pod nimi. Otwory, w których będziemy mocować puszki, wierci się w płytach g-k za pomocą otwornicy i ścinającego krawędź otworu frezu.

modnie i wygodnie

Pamiętajmy, że z łączników i gniazd będziemy korzystać latami. Dlatego też należy zadbać o to, aby zostały one rozmieszczone w wygodnym dla nas i bezpiecznym miejscu. Łączniki światła zwykle umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka. W przypadku mniejszych, ciasnych przestrzeni, jak spiżarnia, garderoba czy kotłownia, łączniki zaleca się montować przed wejściem. To samo dotyczy łazienek i pralni – chodzi o to, aby włączniki nie miały kontaktu z wilgocią. Standardowa wysokość montażu łączników wynosi 140 cm od poziomu podłogi. W pokojach dziecięcych może to być 100–120 cm. Obecnie coraz więcej osób decyduje się umieszczać łączniki niżej, na wysokości 90–100 cm. Jest to o tyle wygodne, że bez problemu mogą korzystać z nich dzieci, osoby niepełnosprawne i dorośli, którzy aby włączyć światło, nie muszą podnosić ręki.

 

Gniazda wtykowe montuje się zwykle na wysokości 20–30 cm od poziomu podłogi, powyżej cokołów. W kuchni i łazience natomiast powinny one znaleźć się nad szafkami, a więc na wysokości 110–120 cm, w możliwie największej odległości (co najmniej 60 cm) od strefy mokrej, czyli wanny, brodzika, umywalki, zlewozmywaka. W dużych salonach i na zewnętrznych tarasach gniazda wtykowe coraz częściej umieszcza się w podłodze tak, aby można było podłączyć do nich lampę, czy sprzęt muzyczny. Są one zazwyczaj osłonięte maskownicą i odpowiednio uszczelnione.

Tomasz Wojciuk
fot. Ospel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".