Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014

Taras

Taras jest jednym z najważniejszych zakątków w ogrodzie. Letnią porą – to na nim spędza się najwięcej czasu, jest doskonałym miejscem do aranżowania rodzinnych obiadów jak i popołudniowego leniuchowania na ulubionym leżaku. Jego wygląd i charakter wpływa na dobre samopoczucie domowników oraz ich gości.


Dzisiejszy rynek umożliwia nam wybudowanie tarasu o jakim marzymy. Można dowolnie przebierać w dostępnych materiałach i decydować zarówno o kształcie, kolorze jak i rodzaju wybranej nawierzchni. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto rozważyć kilka kwestii.

 

Po pierwsze – jaki jest styl naszego domu, nowoczesny czy tradycyjny? Czy taras będzie towarzyszył elewacji drewnianej, kamiennej, ceglanej czy może tynkowanej?

 

Po drugie – jakie mamy możliwości techniczne na wybudowanie tarasu? Czy budujemy go na gruncie, na ogrzewanej czy nieogrzewanej płycie stropowej, a może na przygotowanej już wcześniej wylewce betonowej?

 

Po trzecie – jaki chcielibyśmy rodzaj nawierzchni? Czy marzymy o prawdziwym drewnie, może do domu bardziej pasuje jednak kostka lub płyty betonowe, a może strzałem w dziesiątkę będzie prawdziwy kamień?

 

Każda decyzja pociąga za sobą oczywiście koszty, ale warto również pamiętać, że taras wykonuje się raz na kilkanaście lat, zaś urlopy są krótkie, a taras może stać się jednym z najczęściej użytkowanych miejsc w ogrodzie. Dlatego warto przeanalizować wszelkie aspekty i później cieszyć się z małych przyjemności i chwil spędzonych w wymarzonym ogrodowym salonie.

Kostka betonowa

Jednym z najpopularniejszych materiałów na tarasy jest kostka betonowa. Dostępność różnorodnych kolorów i kształtów daje szansę na dowolną aranżację nawierzchni. Z łatwością znajdziemy kostki gładkie, fakturowane, z dodatkiem np. piasku granitowego lub bazaltu, mechanicznie postarzane, o krawędziach fazowanych, bez faz czy zaokrąglonych. Kostka betonowa jest małym elementem, dzięki czemu nie tylko ułatwia wyłożenie powierzchni o nietypowych kształtach, ale również wzbogaca strukturę powierzchni. Jednak ze względu na dużą ilość niewielkich elementów jej ułożenie może okazać się bardziej kosztowne.

 

Kostkę najczęściej układa się na gruncie. Podłoże pod nawierzchnię powinno być bardzo dokładnie przygotowane, co uchroni w przyszłości przed przerastaniem chwastami oraz zapadaniem nawierzchni. Kostkę układa się na 20–30 cm warstwie podkładu ze starannie ubitego tłucznia, pospółki lub żwiru. Na jego wierzchniej warstwie wykonuje się 5 cm podsypkę cementowo- piaskową – po jej dokładnym wyrównaniu można układać kostkę betonową. Fugi wypełnia się piaskiem lub specjalnym miałem np. bazaltowym.

Anna Grąziewicz-Kinsner
fot. Libet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!