Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki

Podstawową funkcją grzejników jest dostarczenie do pomieszczeń ciepła drogą promieniowania lub konwekcji. Aby dobrze spełniały to zadanie, podczas wyboru należy wziąć pod uwagę wiele czynników, z których najważniejszymi są rodzaj instalacji grzewczej i jej parametry, powierzchnia przeznaczona do ogrzania, prawidłowe dopasowanie rodzaju, mocy i wyglądu grzejników do konkretnych pomieszczeń. O doborze i funkcjonowaniu swoich grzejników, opowiedziało kilku Czytelników Budujemy Dom.


Aby ogrzewanie było komfortowe, należy prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie każdego pomieszczenia na ciepło i odpowiednio dopasować do niego grzejniki. Chodzi o to, żeby – stanowiąc końcowy, ale najbardziej widoczny element domowej instalacji c.o. – przekazywały pożądaną ilość ciepła, a jednocześnie nie zajmowały w pomieszczeniu wiele miejsca i nie utrudniały jego umeblowania. Powinny były efektywne, estetyczne i trwałe. Te 3 czynniki oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków chemicznych, korozję i zmiany ciśnienia w instalacji są istotne, ponieważ grzejniki montuje się raz na wiele lat.

INSTALACJE Z GRZEJNIKAMI WCIĄŻ POPULARNE

Niewielu właścicieli decyduje się na ogrzewanie własnego domu tylko instalacją ogrzewania podłogowego, choć zapewnia ona komfort cieplny w pomieszczeniach. Wynika to z faktu, że cechuje ją duża bezwładność cieplna i trudno się nią steruje. Po dłuższym nieużywaniu takiej instalacji, nie można szybko ogrzać wnętrz do komfortowej temperatury.

Z tego powodu właściciele domów najczęściej układają instalację podłogową w wybranych pomieszczeniach (łazienki, wiatrołap, kuchnia, salon), równocześnie zaopatrując je, podobnie jak resztę wnętrz, w instalację c.o. z grzejnikami ściennymi lub kanałowymi w podłodze. Szybko i efektywnie ogrzewają pomieszczenia natomiast grzejniki ścienne. Sterowanie ich pracą umożliwiają zawory termostatyczne, których używanie przyczynia się do oszczędzania energii i obniżania kosztów ogrzewania.

 

Obecnie podaż każdego rodzaju grzejników jest ogromna i różnorodna. Producenci oferują modele dostosowane do każdego rodzaju instalacji grzewczych – współpracujących z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (np. z kondensacyjnym kotłem gazowym), jak również działających w układzie otwartym (np. z kotłem na paliwa stałe, kominkiem z płaszczem wodnym).

Lilianna Jampolska
fot. Zehnder

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".