Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Orynnowanie

System rynnowy wydaje się mało znaczącym dodatkiem do dachu. Nic bardziej mylnego. Jego zadanie – odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na dachu – jest bardzo istotne. Bez rynien elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu, zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu. Aby orynnowanie skutecznie pełniło swoją rolę, musi być dobrze dobrane do dachu i właściwie zamontowane.

Dobór orynnowania

Orynnowanie to niezbędny element każdego domu, dlatego dane dotyczące liczby, przekroju i rozmieszczenia rynien i rur spustowych powinny być zawarte w projekcie architektonicznym domu. Jeśli takich informacji w nim brakuje lub chcemy wprowadzić poprawki, parametry możemy obliczyć samodzielnie, korzystając z kalkulatorów udostępnianych przez producentów orynnowania lub oszacować potrzebne przekroje w oparciu o wskaźnik EPD (efektywna powierzchnia dachu, objaśnienie symboli na rysunku):

 

EPD = (W + H/2) x L.

 

Wartość EPD zależy od wielkości odwadnianej połaci dachu oraz kąta jego nachylenia – z bardziej stromego woda spływa szybciej i może łatwiej ulec spiętrzeniu w rynnach. Stopień spiętrzenia wody w lejach i rurach spustowych zależy natomiast od ich umiejscowienia. W najpopularniejszym wariancie, rury spustowe mocuje się na końcach rynien. To optymalne rozwiązanie w przypadku dachów dwuspadowych o niewielkiej powierzchni. Aby pełniej wykorzystać przepustowość leja spustowego, można go zainstalować pośrodku długości rynny.

Co prawda taki element trudniej wkomponować w elewację, ale dzięki temu jedna rura spustowa może zbierać wodę z większej powierzchni dachu. Najmniej korzystny układ, występujący w dachach czterospadowych oraz skomplikowanych wielopołaciowych, to rura spustowa za narożnikiem. Rury spustowe zakłada się dodatkowo w miejscach, gdzie woda ulega spiętrzeniu, czyli w pobliżu koszy dachowych, lukarn itp.

 

Uwaga! EPD ma wartość orientacyjną, dlatego w przypadku dużych i skomplikowanych dachów (wiele połaci, lukarny itp.), dobierając orynnowanie, warto skorzystać z pomocy produkującej je firmy lub poradzić się dekarza.

Norbert Skupiński
fot. Ruukki

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze