Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Obecnie większość nowych domów powstaje jako murowane, z dwuwarstwowymi przegrodami. Nieco mniej popularne są ściany trójwarstwowe, bo są droższe, oraz jednowarstwowe, w przypadku których trudniej uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła. Szkieletowe ściany drewniane oraz z bali stawiane są głównie przez amatorów drewna we wnętrzach oraz właścicieli domów letniskowych. Technologie prefabrykowane wybierane są natomiast przez inwestorów, którzy nie obawiają się nowości i którym zależy na szybkim tempie prac. Każdy budujący może dopasować sposób wznoszenia ścian do swych preferencji.


Materiał, z którego mają być zbudowane ściany zewnętrzne oraz ich grubość – określone są w projekcie. Zamawiając projekt indywidualny, technologię wznoszenia ścian, jak i wszystkie szczegóły, ustala się z architektem, który zwykle proponuje kilka możliwości. Kupując projekt katalogowy, dostajemy dokumentację zakładającą konstrukcję budynku wykonaną z wybranego materiału. Wszystkie wyliczenia – dotyczące termoizolacyjności, nośności i wytrzymałości ścian – zrobione są bowiem dla konkretnego budulca o odpowiednich parametrach.

Jeśli jednak zechcemy zmienić technologię budowy, możemy to zrobić pod warunkiem, że zostanie ona zawarta w adaptacji projektu. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę nie wolno już jej zmieniać. Zanim jednak podejmiemy ostateczne decyzje warto dowiedzieć się, jakie parametry ścian są najistotniejsze i czym rozmaite technologie się charakteryzują.

Najważniejsze parametry ścian

Ciepłochronność decyduje o tym, czy dom będzie ciepły zimą, a chłodny latem (choć o zyskach ciepła latem w największym stopniu decydują jednak okna). Uzyskanie ciepłochronności na odpowiednim poziomie jest najtrudniejsze w przypadku ścian jednowarstwowych. Osiągniemy bowiem tylko taką ciepłochrłonność, jaką przewidział producent materiału. Nie da się jej poprawić – tak jak w ścianach warstwowych – odpowiednią grubością ocieplenia. Element taki ma też naturalne słabe punkty, przez które ucieka ciepło, np. wieńce stropowe oraz nadproża okienne i drzwiowe, które trzeba specjalnie docieplić.

Ponadto w tej technologii niedokładne murowanie i spoinowanie może znacznie zwiększyć liczbę tego rodzaju miejsc. Budowanie w technologii dwuwarstwowej pozwala wyeliminować miejscowe ucieczki ciepła, ale zdecydowanie najłatwiej poprawić termoizolacyjność ścian pogrubiając (oczywiście w granicach rozsądku, czyli najczęściej do 20 cm) warstwę izolacji w ścianie dwu- i trójwarstwowej. Pogrubienie samego muru nie ma większego sensu, bo ciepłochronność wzrośnie niewiele, a koszty materiałów – wyraźnie.

Joanna Dąbrowska
fot. ZCB Owczary

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".