Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Projekt domu energooszczędnego

Projekt energooszczędnego domu musi być przede wszystkim przemyślany. Nie sztuka zebrać razem ile tylko się da energooszczędnych rozwiązań. Z fachową pomocą projektanta powinniśmy wybrać te, których zastosowanie da najlepszy efekt i które odpowiadają naszym potrzebom. A przy tym – wbrew obiegowej opinii – energooszczędność nie musi wcale oznaczać wysokich kosztów inwestycji.

Projekt domu energooszczędnego

CZEGO POTRZEBUJEMY?

Każdy dom musi spełniać pewne ogólne warunki, niezależnie od tego, na ile jest energooszczędny. Będą to przede wszystkim:

  • bezpieczeństwo i trwałość;
  • zapewnienie odpowiedniego poziomu komfortu;
  • dostosowanie do potrzeb mieszkańców;
  • rozsądne koszty inwestycji i eksploatacji.

Niestety w pogoni za energooszczędnością zarówno inwestorzy jak i projektanci czasem zapominają, że nie jest ona celem samym w sobie. Nie budujemy przecież domu modelowego, w celach badawczych, żeby przetestować pewne rozwiązania, ale żeby w nim mieszkać. I to mieszkać wygodnie. Dlatego liczy się nie tylko standard energetyczny, ale w nie mniejszym stopniu standard komfortu – warunki mają być przynajmniej tak samo dobre lub lepsze niż w domu typowym. Zimą mamy mieć odpowiednio ciepło, latem nie za gorąco, wentylacja musi być przede wszystkim skuteczna, a ciepła woda dostępna zawsze w pożądanej ilości. Listę można wydłużać.

 

Dostosowanie do potrzeb przyszłych mieszkańców jest nie mniej istotne – czego innego potrzebuje osoba samotna, rodzina z małymi dziećmi, czy emeryci, do których dorosłe już dzieci przyjeżdżają jedynie w weekendy. Dotykamy tu tak pod- stawowych spraw jak wielkość domu, liczba jego kondygnacji (schody!), sposób ogrzewania (czy mamy dość sił i czasu na noszenie opału?), układ funkcjonalny pomieszczeń (może używane od święta sypialnie da się oddzielić cieplnie od reszty domu?).

 

Łatwo zauważyć, że takie dostosowywanie do potrzeb wpłynie na zapotrzebowanie domu na ciepło. Dlatego pierwszym etapem przy szukaniu projektu w katalogach albo rozmowie z architektem powinno być określenie, co jest dla nas niezbędne. Inaczej z realizacji choćby najbardziej energooszczędnego projektu nigdy nie będziemy zadowoleni.

Jarosław Antkiewicz
FOT. DREAMSTIME

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".