Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Z przeszklonymi narożnikami

Dom z czterospadowym dachem, podkreślonym „miękką” linią okapu, Magdalena i Darek otoczyli narożnym tarasem, który latem przemieniają w dodatkowy pokój „pod chmurką”. Dostęp do tarasu jest wygodny i zarazem zapewnia wspaniałe widoki – dzięki szerokim przesuwnym oknom w przeszklonym narożniku salonu.

Z przeszklonymi narożnikami
Magdalena i Darek woleli znaleźć ciekawy projekt z katalogu i wprowadzić do niego zmiany, niż zamówić projektowany na indywidualne zamówienie. Dlaczego? Ponieważ wiedzieli, że opracowanie z wybranym architektem niepowtarzalnego projektu potrwa co najmniej kilka miesięcy i konieczne będą wielokrotne spotkania, na które po prostu nie mieli czasu ze względu na własną intensywną pracę zawodową. Kolejnym powodem takiej decyzji był, co tu dużo mówić, nadwyrężony, po zakupie działki, budżet na budowę.

DZIAŁKA – TYLKO Z DOBRĄ KOMUNIKACJĄ

Magdalena sama siebie nazywa „niedzielnym kierowcą”, dlatego podczas poszukiwania działki od razu skreślała miejscowości bez wygodnych połączeń koleją, bądź autobusem.

 

Okolica musiała mieć dobrze prosperującą komunikację również ze względu na dzieci, które zapewne niedługo pojawią się w naszej rodzinie – opowiada Magdalena. – Nie chcę tracić czasu na dalekie dojazdy do przedszkola i szkoły. Mąż bardziej skupiał się na cenie ziemi, choć i on wolał, żeby znajdowała się blisko miejscowości, w której pracuje. Z tych powodów kupiliśmy parcelę, oddaloną od jego miejsca pracy o zaledwie 8 kilometrów i połączoną z sąsiednimi miejscowościami komunikacją autobusową. Cena 180 000 zł była, naszym zdaniem, adekwatna do rozmiaru działki i konieczności zaopatrzenia we wszystkie media.

 

Na potrzeby budowy domu i na pierwsze lata po przeprowadzce byliśmy, niestety, zmuszeni doprowadzić przyłącze elektryczne o dł. 300 m oraz wykopać studnię i przydomowe szambo. Na szczęście w naszej, dopiero rozwijającej się części wsi, mieliśmy szansę rozbudowania kompletu mediów, od dawna istniejących w głównej części osady. Stało się to w 2015 r., czyli w trzecim roku po przeprowadzce. Rozmyślnie wybraliśmy posesję z klasycznym układem względem stron świata, żeby zwrócić taras na południe, a garaż na północ.

 

Wymiary działki 28 x 34 m, choć potencjalnie bardzo dobre, nie pozwoliły nam zrealizować gotowego projektu domu z przeszkleniem wysokim na dwie kondygnacje. Faworyt miał za dużą powierzchnię zabudowy w stosunku do „zielonej” w ogrodzie! Zrealizowaliśmy więc inny projekt, z równie ciekawą bryłą, lecz mniejszą zabudową.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".