Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Elewacje domów Czytelników

Płaszczem ochronnym domu jest elewacja. Materiały użyte do jej wykonania muszą być najwyższej jakości, by przez wiele lat mogły stawiać czoła rozmaitym niekorzystnym warunkom. Powinny być trwałe, nienasiąkliwe, odporne na mróz i blaknięcie koloru. Ponadto, należy je dobrać adekwatne do technologii stawiania ścian. Oto jakie materiały zastosowali Czytelnicy i czy są z nich zadowoleni?

Elewacje domów Czytelników
Wszystkie wykorzystywane w danym budynku materiały elewacyjne muszą pasować do technologii wykonania ścian zewnętrznych. Przypadkowe wybory są tu wykluczone. Ładny reprezentacyjny wygląd elewacji jest istotny, lecz ma znaczenie drugorzędne. Najważniejsza jest trwałość materiałów i odporność na czynniki zewnętrzne.

JAKIE ELEWACJE DO JAKICH ŚCIAN?

W ostatnich latach nie bez powodu wzrasta popularność różnego rodzaju okładzin elewacyjnych: ceramicznych, kamiennych, betonowych, drewnianych. Są bowiem bardzo dekoracyjne i dość łatwe w montażu, a co najistotniejsze – można nimi wykończyć wszystkie rodzaje ścian zewnętrznych, bez względu na rodzaj technologii ich budowy. Nowoczesne okładziny nie zagrażają jednak powszechnie stosowanym tynkom.

 

Ściany jednowarstwowe – wznosi się z bloczków betonu komórkowego, pustaków keramzytobetonowych, bądź pustaków z poryzowanej ceramiki. Do ich wykończenia przeważnie używa się tynku tradycyjnego, cementowo-wapiennego, ale jeśli ściana jest gładka, można wykorzystać tynk cienkowarstwowy (bez względu na rodzaj tynku, układa się go bezpośrednio na ścianie).

 

Ściany dwuwarstwowe – do postawienia warstwy nośnej wybiera się dowolny materiał, a następnie ociepla ją, od zewnętrznej strony, styropianem lub wełną mineralną. Warstwę izolacyjną chroni elewacja, którą można ułożyć w dwojaki sposób:

  • na mokro – w postaci tynku cienkowarstwowego bądź płytek elewacyjnych. Z uwagi na ograniczoną nośność podłoża, nie może to być gruby tynk tradycyjny. Natomiast płytki elewacyjne przytwierdza się na zaprawę klejową.
  • na sucho – w postaci okładziny elewacyjnej z paneli drewnianych lub z PCV (sidingu). Wybraną okładzinę mocuje się do przytwierdzonego do ściany stelaża (wcześniej trzeba wypełnić puste przestrzenie stelaża ociepleniem).

Lilianna Jampolska
fot. ETEX (EURONIT)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".