Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016

Elewacje domów Czytelników

Płaszczem ochronnym domu jest elewacja. Materiały użyte do jej wykonania muszą być najwyższej jakości, by przez wiele lat mogły stawiać czoła rozmaitym niekorzystnym warunkom. Powinny być trwałe, nienasiąkliwe, odporne na mróz i blaknięcie koloru. Ponadto, należy je dobrać adekwatne do technologii stawiania ścian. Oto jakie materiały zastosowali Czytelnicy i czy są z nich zadowoleni?


Wszystkie wykorzystywane w danym budynku materiały elewacyjne muszą pasować do technologii wykonania ścian zewnętrznych. Przypadkowe wybory są tu wykluczone. Ładny reprezentacyjny wygląd elewacji jest istotny, lecz ma znaczenie drugorzędne. Najważniejsza jest trwałość materiałów i odporność na czynniki zewnętrzne.

JAKIE ELEWACJE DO JAKICH ŚCIAN?

W ostatnich latach nie bez powodu wzrasta popularność różnego rodzaju okładzin elewacyjnych: ceramicznych, kamiennych, betonowych, drewnianych. Są bowiem bardzo dekoracyjne i dość łatwe w montażu, a co najistotniejsze – można nimi wykończyć wszystkie rodzaje ścian zewnętrznych, bez względu na rodzaj technologii ich budowy. Nowoczesne okładziny nie zagrażają jednak powszechnie stosowanym tynkom.

 

Ściany jednowarstwowe – wznosi się z bloczków betonu komórkowego, pustaków keramzytobetonowych, bądź pustaków z poryzowanej ceramiki. Do ich wykończenia przeważnie używa się tynku tradycyjnego, cementowo-wapiennego, ale jeśli ściana jest gładka, można wykorzystać tynk cienkowarstwowy (bez względu na rodzaj tynku, układa się go bezpośrednio na ścianie).

 

Ściany dwuwarstwowe – do postawienia warstwy nośnej wybiera się dowolny materiał, a następnie ociepla ją, od zewnętrznej strony, styropianem lub wełną mineralną. Warstwę izolacyjną chroni elewacja, którą można ułożyć w dwojaki sposób:

  • na mokro – w postaci tynku cienkowarstwowego bądź płytek elewacyjnych. Z uwagi na ograniczoną nośność podłoża, nie może to być gruby tynk tradycyjny. Natomiast płytki elewacyjne przytwierdza się na zaprawę klejową.
  • na sucho – w postaci okładziny elewacyjnej z paneli drewnianych lub z PCV (sidingu). Wybraną okładzinę mocuje się do przytwierdzonego do ściany stelaża (wcześniej trzeba wypełnić puste przestrzenie stelaża ociepleniem).

Lilianna Jampolska
fot. ETEX (EURONIT)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!