Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe

Rodzaj pokrycia dachowego wybiera architekt razem z inwestorem. Prawidłowe jego ułożenie to już zadanie dla doświadczonego dekarza. Warto dobrze wybrać zarówno materiał jak i fachowca oraz dopilnować poprawności wykonania wszystkich prac, bo po ułożeniu dachu – błędy będą bardzo trudne do skorygowania.

Pokrycia dachowe
Inwestorzy wybierający materiał na pokrycie dachu kierują się względami estetycznymi, trwałością i ceną. Najczęściej wybierają więc pomiędzy dachówką a blachą ją imitującą lub płaską, szczególnie pasującą do minimalistycznej, nowoczesnej architektury. Ci, którzy patrzą na inwestycję we własny dom długoterminowo, wolą dachówki – jako pokrycie, które bez odnawiania wytrzyma nawet 100 lat. Nieliczni zwolennicy naturalnych materiałów decydują się na strzechę lub łupek.

 

Ostateczne decyzje dotyczące wyboru pokrycia dachowego zwykle jednak zapadają po porównaniu kosztów co najmniej dwóch zbliżonych materiałów. Bardzo często okazuje się, że pierwotnie przewidziana blachodachówka czy gonty bitumiczne, jako powszechnie uznawane za dużo tańsze od dachówki, wcale takie nie są, bo sama cena materiału to nie wszystko. Kalkulując koszty, trzeba pamiętać, że wykonanie sztywnego poszycia z desek lub płyt przykrytego papą lub folią dachową będzie droższe (a niezbędne właśnie pod pokrycia z blach i gontów bitumicznych) od ułożenia ołacenia przykrytego membraną.

 

Ponadto różne będą wydatki na ekipę dekarską – ułożenie blachodachówki w dużych arkuszach na prostym dachu będzie tańsze niż pokrycie tego samego dachu dachówką. Z kolei blachodachówka układana na skomplikowanym dachu będzie wymagała docinania blachy, co podniesie koszty i w konsekwencji może być droższa od ułożenia drobnowymiarowej dachówki. Nie bez znaczenia jest również ilość odpadów – czyli strat materiału – tym większa im bardziej skomplikowany jest kształt dachu. Na takich połaciach najlepiej sprawdzą się elementy drobnowymiarowe, np. dachówki, a zamiast dużych arkuszy blachy mniejsze panele o powierzchni ok. 1 m2.

 

Ponadto dach o skomplikowanym kształcie, z licznymi koszami, lukarnami i kominami to większe szanse na błędy, bo więcej jest miejsc wymagających szczególnej staranności.

 

Ceny pokryć w składach budowlanych i hurtowniach mogą znacznie się różnić, nawet jeśli pochodzą od tego samego producenta. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, porównajmy ceny w kilku punktach i zawsze negocjujmy rabaty, zwłaszcza jeśli u tego samego dostawcy kupujemy również folię wstępnego krycia, blachę na obróbki i rynny.

Joanna Dąbrowska
FOT. EURONIT

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".