Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody

Schody pomiędzy kondygnacjami domu powinny być bezpieczne i wygodne, a gdy znajdują się w salonie, dodatkowo efektownie wykończone. Ich lokalizacja i kształt ma umożliwiać swobodne wniesienie np. dużych mebli. Najbardziej popularne są konstrukcje żelbetowe i lżejsze drewniane lub metalowe. W każdym przypadku, podczas montażu można popełnić masę błędów – przestrzegamy przed tym i podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Schody
Wybór położenia, kształtu i wymiarów schodów wymaga przeprowadzenia wnikliwej analizy układu funkcjonalnego pomieszczeń oraz spełnienia określonych wymagań konstrukcyjnych.

 

W przypadku nowych budynków, dokumentacja dotycząca schodów zawarta jest w projekcie i zgodnie z nim należy je wykonać. Czasem jednak inwestorzy decydują się na zmianę ich lokalizacji bądź kształtu. Trzeba o tym zdecydować najpóźniej na etapie stanu surowego, konsultując przewidywane modyfikacje z projektantem. Unikniemy dzięki temu kłopotliwych przeróbek, gdy dom będzie już stał.

 

Konieczność zmiany biegu istniejących schodów lub ich wybudowanie w użytkowanym już domu może pojawić się przy okazji modernizacji czy rozbudowy. Najczęściej dotyczy to adaptacji poddasza na cele mieszkalne, kiedy to schody musimy „wcisnąć” w niższą kondygnację. Przy przebudowie nie zawsze udaje się zaprojektować wygodne pełnowymiarowe schody, gdyż zajmują one sporo miejsca, a istniejące przegrody ograniczają możliwości ich stawiania. Ergonomiczne schody mają bowiem nachylenie nie większe niż 30–35° i szerokość przynajmniej 80–90 cm, a zajmowana przez nie powierzchnia to ok. 4 m2. O wygodnych schodach możemy więc myśleć, gdy wychodzić one będą z dużego pomieszczenia, np. salonu, i jednocześnie staną się elementem dekoracyjnym tego wnętrza lub zaplanujemy je w pokoju na niższej kondygnacji.

 

Przy wyborze ich usytuowania, musimy pamiętać o zapewnieniu dostatecznej wysokości pomieszczenia na piętrze w miejscu, gdzie kończy się bieg schodów. Przy skośnych dachach, wysokość poddasza zmniejsza się znacząco przy ściankach kolankowych i może okazać się niewystarczająca, gdy element ten „wychodzi” zbyt blisko ściany zewnętrznej. Trudno określić minimalne wymagania odnośnie dobudowywanych schodów, gdyż zależy to od częstotliwości korzystania z nich oraz od wieku i sprawności mieszkańców. Można przyjąć, że nachylenie biegu nie powinno być większe niż 45°, nawet w przypadku piwnic i poddaszy nieużytkowych, zaś jego szerokość pozwalać na wygodne chodzenie.

Cezary Jankowski
FOT. PRUDLIK

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".