Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont i wymiana posadzki

Wymiana zniszczonej płytki podłogowej albo pojedynczego panela nie stanowi większego problemu. Ale już zdemontowanie całej starej posadzki i położenie nowej to poważne przedsięwzięcie. Zanim zabierzemy się do remontu, zastanówmy się, czy przy okazji nie chcemy odmienić wnętrza, układając zupełnie inny rodzaj okładziny niż dotychczasowa.

Remont i wymiana posadzki
Posadzka ma bardzo istotny wpływ na estetykę wnętrza i komfort mieszkania. Dobrze dobrana może stanowić jego efektowną dekorację. Niestety z biegiem lat traci na wyglądzie, czasami zaczyna też skrzypieć i wypaczać się. Bywa, że nam się po prostu znudzi, a jej wymiana to najpopularniejszy – obok przemeblowania i malowania – sposób na zmianę wyglądu pomieszczenia.

 

Remont wierzchniej warstwy podłogi jest dość kłopotliwy. Wiąże się choćby z koniecznością usunięcia z pomieszczenia wszystkich mebli. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość – o ile po nowych panelach można chodzić zaraz po ułożeniu, to klejenie płytek czy parkietu wyłącza pomieszczenie z użytkowania na kilka, kilkanaście dni. Takie przedsięwzięcie jest również dość kosztowne. Panele czy wykładzinę wiele osób układa samodzielnie, ale już wymianę płytek czy ułożenie posadzki z drewna zazwyczaj zleca się fachowcom.

 

Mimo to prac nie należy odkładać. Chodzenie po zniszczonej podłodze jest nie tylko niekomfortowe, ale wpływa także negatywnie na wygląd wnętrz.

MIEJSCOWE NAPRAWY

Przed przystąpieniem do remontu trzeba dokładnie sprawdzić, w jakim stanie jest posadzka. Jeżeli uszkodzone są tylko jej fragmenty, a podłoże pasuje do wystroju wnętrza, możemy ograniczyć koszty, poprzestając na miejscowych naprawach.

 

Uszkodzony panel da się usunąć i zastąpić nowym (o ile mamy zapasowy bądź uda nam się dokupić taki sam). W tym celu popsuty element należy naciąć wzdłuż krawędzi – ok. 1 cm od linii łączeń z sąsiednimi, a następnie ostrożnie pogłębić i poszerzyć linię cięcia i wyjąć go przy pomocy dłuta. Pióra z nowego panela i sąsiadujących z nim trzeba odciąć. Po posmarowaniu krawędzi nowego elementu klejem należy go umieścić w pustym miejscu, a nadmiar spoiwa usunąć szmatką. W podobny sposób wymienia się też drewnianą klepkę. Jednak najpopularniejszą metodą odnowienia posadzki z drewna jest cyklinowanie i ponowne polakierowanie.

Norbert Skupiński
FOT. ZŁOTY SĘK

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".