Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Modernizacja instalacji elektrycznej i osprzętu

Instalacje elektryczne, zakładane kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, często wymagają modernizacji, aby spełniały obecne standardy. Mniejsze naprawy można wykonać samemu, ale poważniejszymi zmianami powinien się zająć elektryk.

Modernizacja instalacji elektrycznej i osprzętu
Zakres prac modernizacyjnych zależy od stanu instalacji i planowanej rozbudowy, co niekiedy może wymagać zmian w podłączeniu do budynku oraz zwiększenia mocy przyłączeniowej. Najłatwiejsza do przeprowadzenia jest modernizacja ograniczona do wymiany osprzętu elektrycznego, czyli gniazd i łączników. Możemy też unowocześnić rozdzielnicę, dodając nową tablicę z aparaturą modułową. Bardziej pracochłonna jest rozbudowa instalacji o nowe obwody, gdy np. zamontowaliśmy elektryczne podgrzewacze przepływowe, zamieniliśmy kuchenkę gazową na elektryczną, czy chcemy wykonać instalację na adaptowanym poddaszu. Największy zakres prac czeka nas, gdy musimy wymienić przewody w całym domu i utworzyć oddzielne obwody zasilające, dostosowane do nowych wymagań użytkowych.

 

Prace przy instalacji odbiorczej nie wymagają zgłoszenia, o ile nie zachodzi konieczność dostania się do zaplombowanych przez zakład energetyczny urządzeń. W sytuacji, gdy trzeba np. przesunąć licznik, zamiar taki należy zgłosić do operatora sieci, podając terminy rozpoczęcia i zakończenia prac. Po zakończeniu robót pracownik zakładu zaplombuje licznik zamontowany w nowym miejscu.

 

Uwaga! Formalnie prace przy instalacji elektrycznej powinna wykonywać osoba z uprawnieniami elektrycznymi, ale drobne naprawy w praktyce przeprowadzają sami właściciele. Przed ich rozpoczęciem koniecznie trzeba pamiętać o wyłączeniu zasilania i sprawdzeniu próbnikiem obecności napięcia. W razie poważniejszych zmian, instalację musi sprawdzić elektryk.

Cezary Jankowski
FOT. FOTOLIA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".