Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016

Modernizacja instalacji elektrycznej i osprzętu

Instalacje elektryczne, zakładane kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, często wymagają modernizacji, aby spełniały obecne standardy. Mniejsze naprawy można wykonać samemu, ale poważniejszymi zmianami powinien się zająć elektryk.


Zakres prac modernizacyjnych zależy od stanu instalacji i planowanej rozbudowy, co niekiedy może wymagać zmian w podłączeniu do budynku oraz zwiększenia mocy przyłączeniowej. Najłatwiejsza do przeprowadzenia jest modernizacja ograniczona do wymiany osprzętu elektrycznego, czyli gniazd i łączników. Możemy też unowocześnić rozdzielnicę, dodając nową tablicę z aparaturą modułową. Bardziej pracochłonna jest rozbudowa instalacji o nowe obwody, gdy np. zamontowaliśmy elektryczne podgrzewacze przepływowe, zamieniliśmy kuchenkę gazową na elektryczną, czy chcemy wykonać instalację na adaptowanym poddaszu. Największy zakres prac czeka nas, gdy musimy wymienić przewody w całym domu i utworzyć oddzielne obwody zasilające, dostosowane do nowych wymagań użytkowych.

 

Prace przy instalacji odbiorczej nie wymagają zgłoszenia, o ile nie zachodzi konieczność dostania się do zaplombowanych przez zakład energetyczny urządzeń. W sytuacji, gdy trzeba np. przesunąć licznik, zamiar taki należy zgłosić do operatora sieci, podając terminy rozpoczęcia i zakończenia prac. Po zakończeniu robót pracownik zakładu zaplombuje licznik zamontowany w nowym miejscu.

 

Uwaga! Formalnie prace przy instalacji elektrycznej powinna wykonywać osoba z uprawnieniami elektrycznymi, ale drobne naprawy w praktyce przeprowadzają sami właściciele. Przed ich rozpoczęciem koniecznie trzeba pamiętać o wyłączeniu zasilania i sprawdzeniu próbnikiem obecności napięcia. W razie poważniejszych zmian, instalację musi sprawdzić elektryk.

Redakcja BudujemyDom
FOT. FOTOLIA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!