Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Wybór materiałów ogrodzeniowych jest bardzo duży. Zaczynając od tradycyjnych cegieł i drewnianych sztachet, przez siatkę i różnego rodzaju prefabrykowane elementy z betonu, metalu i tworzyw sztucznych. Coraz popularniejsze stają się ogrodzenia systemowe, których montaż jest bardzo prosty i z reguły nie wymaga pracochłonnej podmurówki.

Ogrodzenia
Docelowe ogrodzenie najczęściej jest na końcu listy prac zaplanowanych do wykonania – jako część inwestycji pt. budowa własnego domu. W przypadku nowo kupionych parceli zwykle jeszcze przed budową grodzi się teren tanim, tymczasowym materiałem, np. siatką, a dopiero po przeprowadzce planuje zbudowanie bardziej solidnego parkanu. Na ogół prowizoryczna siatka wystarcza na długie lata, bo postawienie efektownego ogrodzenia sporo kosztuje, tym bardziej gdy chcemy z takich samych elementów wykonać bramę wjazdową i furtkę. Przed rozpoczęciem projektowania ogrodzenia należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Jeżeli nie znajdziemy w nim obostrzeń, możemy zaprojektować ogrodzenie – pamiętając, że powinno harmonizować z architekturą domu, służyć przez długie lata i mieć wygodny wjazd i wejście na posesję. Jego wygląd oraz rozwiązania praktyczne warto zaplanować z architektem. Ideałem byłoby to zrobić na etapie projektowania budynku, ale po sprecyzowaniu, czy ma to być przegroda ażurowa, z miejscowymi prześwitami czy pełna. Dopiero potem można zająć się doborem właściwych materiałów ogrodzeniowych.

 

Na postawienie ogrodzenia nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę.

 

Jeżeli planujemy zbudować ogrodzenie od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych lub wyższe niż 2,2 m – musimy zgłosić to w starostwie. Ogrodzenie nie może naruszać ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Starostwo może też wymagać uzgodnienia rodzaju ogrodzenia z zarządcą drogi.

 

Zgłoszenia trzeba dokonać co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac. Określa się w nim rodzaj, zakres i sposób wykonania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Należy też dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Budowę można zacząć, jeśli przez 30 dni od doręczenia zgłoszenia starostwo nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Przy czym musi ona ruszyć w ciągu 3 lat od terminu podanego w zgłoszeniu. Jeżeli tak się nie stanie, do starostwa trzeba ponownie przedłożyć zgłoszenie.

 

Przepisy stanowią również o tym, że ogrodzenie:

 • nie może przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicę;
 • nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Zabrania się więc umieszczania drutu kolczastego, tłuczonego szkła, ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m;
 • bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji, a ich progi muszą umożliwiać osobom niepełnosprawnym swobodny wjazd na wózkach inwalidzkich.

Joanna Dąbrowska
FOT. KONSPORT

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze