Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne

Oświetlenie coraz częściej pełni rolę dekoracyjną, a lampy stają się istotnym elementem wystroju wnętrza domowego i ogrodowego. Dopasowuje się je do charakteru przestrzeni – wybierając produkty o formie minimalistycznej lub bardziej ozdobnej. Oprawy dostępne dziś na rynku zadowolą zarówno miłośników nowoczesności, jak i tradycji.

Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne
W domach i ogrodach stosowane są różnego typu oprawy oświetleniowe – stojące, wiszące, kinkiety, reflektorki itd. – wykonane z rozmaitych materiałów. Producenci obecnie chętnie sięgają po stal nierdzewną i aluminium – ostatnio bardzo modne są np. metalowe klosze, przypominające lampy z zakładów przemysłowych. Coraz częściej w niestandardowy sposób zestawiają materiały – np. kryształowe szkło z plastikiem. Jednak na rynku dostępne są również oprawy inspirowane ekologią i sztuką ludową, np. wyplatane z trawy lub wikliny. Każdy znajdzie coś dla siebie.

WEWNĄTRZ POMIESZCZEŃ

Oświetlenie wnętrz z pewnością gustownie zaplanuje projektant zajmujący się ich aranżacją, ale i sami możemy podjąć się tego zadania, pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Istotne, by uwzględnić przy tym przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, sposób ich użytkowania oraz styl. Światło nie powinno oślepiać, ani tworzyć niepożądanych cieni. Pamiętajmy, że nawet piękna, designerska lampa nie da spodziewanego efektu, jeśli powiesimy ją w nieodpowiednim miejscu, albo klosz będzie przepuszczał zbyt mało światła.

ZAPLANUJ WŁAŚCIWE NATĘŻENIE I KIERUNEK ŚWIATŁA ROBOCZEGO

W kuchni niezbędne są punkty świetlne nad blatem, bo pracując przy nim, zasłaniamy sobie światło lampy sufitowej. Zazwyczaj więc pod górnymi szafkami montuje się halogeny lub świetlówki rurowe. Bardzo ważna jest także lampa nad stołem w jadalni. Powinna wisieć ok. 70 cm ponad blatem – wtedy będzie go dobrze oświetlać, nie rażąc biesiadników. Jeśli w salonie mamy fotel, w którym lubimy czytać i wypoczywać, ustawmy obok niego stojącą lampę podłogową z nieprzezroczystym kloszem. W łazience natomiast zamontujmy lampki po bokach lustra znajdującego się nad umywalką. Tak rozmieszczone będą równomiernie oświetlać twarz. W pokoju dziecka i w gabinecie niezbędna jest lampka biurkowa, najlepiej z regulowanym ramieniem.

Małgorzata Kolmus
FOT. STEINEL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".