Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osłony przeciwsłoneczne do okien

Ostatnie lato było słoneczne i gorące, w tym roku może być podobnie. Najwyższy czas pomyśleć więc o systemach, które ochronią nas przed intensywnym, nagrzewającym pomieszczenia słońcem. Rolety, żaluzje i markizy nie tylko zapewnią w upalne miesiące cień i przyjemny chłód. Mogą pełnić także wiele innych ważnych funkcji, ograniczając zimą straty ciepła, tłumiąc dochodzące z zewnątrz dźwięki czy stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami.

Osłony przeciwsłoneczne do okien
Osłony przeciwsłoneczne montuje się na oknach fasadowych i dachowych, najczęściej usytuowanych od strony południowej, wschodniej i zachodniej. Od strony północnej nie ma problemu nadmiernego nasłonecznienia, jednak warto ewentualnie zastanowić się nad opuszczanymi roletami zewnętrznymi, które będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe, a zimą ograniczały straty ciepła bądź zapewniającymi intymność domownikom roletami wewnętrznymi, które mogą być jednocześnie ciekawym elementem wystroju wnętrza.

 

Do okien elewacyjnych stosuje się nieco inne osłony niż do dachowych. Osłony zewnętrzne do okien fasadowych dobrze zaplanować już na etapie projektowania domu, ponieważ wiele modeli wymaga wcześniejszego przygotowania otworów okiennych. W przypadku okien dachowych, wszystkie osłony są sprzedawane oddzielnie i z powodzeniem można je zamontować w każdej chwili, na już obsadzonych oknach. Ale gdy planujemy osłony z napędem, trzeba pamiętać o doprowadzeniu zasilania i przewodów sygnałowych (sterujących).

 

Dokonując wyboru osłon, na leży pamiętać, że często są one kompatybilne tylko z oknami pochodzącymi od tego samego producenta.

Tomasz Wojciuk
FOT. ROTO OKNA DACHOWE

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".