Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Modne elewacje

Wizytówkę domu stanowi jego elewacja, która może być wykończona w rozmaity sposób. W tej kwestii znaczącą rolę odgrywa architekt, ale dobrze jeśli sami z grubsza wiemy, czego oczekujemy i jaki mamy budżet. Fasady z klinkieru, kamienia wyglądają solidnie i dostojnie. Drewno zaś może złagodzić surowy charakter budynku.

Modne elewacje

Zgodnie z projektem

Nie każdy materiał elewacyjny można zastosować na dowolny rodzaj ściany. Zewnętrzną warstwę ścian trójwarstwowych przeważnie stanowi mur z cegieł, pustaków lub kamienia. Przegrody dwuwarstwowe (z ociepleniem po zewnętrznej stronie) zazwyczaj wykańcza się tynkiem – przytwierdzenie ciężkiej okładziny byłoby kłopotliwe. Na ściany jednowarstwowe można natomiast zastosować dowolny materiał fasadowy.

 

Rodzaj i kolor wykończenia przegród zewnętrznych określony jest wstępnie w projekcie budynku. W ramach tzw. projektu gotowego inwestor otrzymuje kilka wariantów wykonania fasady. Jeżeli zaś projekt domu powstaje na indywidualne zamówienie, przy doborze elewacji projektant uwzględnia upodobania właściciela oraz charakter architektury danego regionu.

Efektowny mur

Fasady murowane z kamienia nie są zbyt popularne, z uwagi na wysoki koszt materiału, trudność wykonania i nieco przytłaczający wygląd ściany (kamień na dużej powierzchni wygląda ciężko). Powszechniej stosuje się kamienne płytki elewacyjne – układając je na niewielkim fragmencie. Mury często wznosi się natomiast z cegły klinkierowej, silikatowej i ceramicznej elewacyjnej. Podobnie jak kamień – nie wymagają tynkowania – trzeba tylko starannie przeprowadzić spoinowanie. Mury z pustaków ceramicznych lub bloczków z betonu komórkowego trzeba natomiast pokryć dodatkowo warstwą tynku.

Małgorzata Kolmus
FOT. ETEX (CEDRAL)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".