Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Elewacje

Materiały użyte do wykańczania elewacji powinny być nienasiąkliwe i odporne na mróz, uszkodzenia mechaniczne, blaknięcie koloru. Wszak ich zadaniem jest, przez wiele lat, stawianie czoła rozmaitym niekorzystnym warunkom zewnętrznym. Oto jakimi materiałami posłużyli się nasi Czytelniczy.

Elewacje

Zaplanowanie konkretnych materiałów oraz ich koloru powinno nastąpić już na etapie projektowania domu. Wtedy można je dobrać wspólnie z architektem. Jeśli natomiast sami musimy o to zadbać (na przykład remontując starą elewację), warto kierować się kilkoma prostymi wskazówkami. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na elementy architektoniczne samej bryły np. układ ryzalitów i wykuszy, kolor dachówki, stolarki okiennej i drzwiowej. Pamiętajmy, że głównym zadaniem koloru jest stworzenie harmonijnej całości. Po drugie, nie zapominajmy, że fasada naszego domu ma współgrać z otoczeniem, ogrodzeniem, małą architekturą w ogrodzie.

Polacy wciąż są przywiązani do białego koloru elewacji. Takie ściany sprawdzają się zarówno w nowoczesnym, jak w klasycznym budownictwie. Drugim najczęściej wybieranym kolorem jest żółty i wszystkie jego odcienie. Ciepła, słoneczna powłoka ścian doskonale komponuje się ze wszelkimi brązami, charakterystycznymi dla dachówek oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Obecnie w palecie barw elewacyjnych pojawiają się nowe propozycje w postaci koloru czarnego, antracytowego i grafitowego. Materiały elewacyjne w kolorach najciemniejszych warto jednak stosować z umiarem, najlepiej tylko na fragmentach ścian. W praktyce wygląd elewacji ma jednak znaczenie drugorzędne.

Ważniejsze są – odporność materiałów wykończeniowych na czynniki atmosferyczne oraz ich dopasowanie do technologii wzniesienia i termoizolacji ścian zewnętrznych.

Lilianna Jampolska
fot. Baumit

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze