Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja i klimatyzacja

Sprawny system wentylacyjny to ważny element każdego budynku. Aby zapewnić świeże i czyste powietrze przez całą dobę, wielu właścicieli montuje wentylację mechaniczną z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła. Tym, którym dokuczają upały, poleca się montaż instalacji klimatyzacyjnej. Z jakiej opcji korzystają nasi Rozmówcy i czy są z niej zadowoleni?

Wentylacja i klimatyzacja

Na czym więc polega prawidłowa wentylacja budynku mieszkalnego? Jest to usuwanie z pomieszczeń, w sposób grawitacyjny lub mechaniczny, powietrza zanieczyszczonego (m.in. dwutlenkiem węgla, bakteriami, grzybami) i równoczesne wprowadzanie do nich świeżego z zewnątrz. W porównaniu z klasyczną wentylacją grawitacyjną, intensywność wymuszonej mechanicznie wentylacji z rekuperatorem i GWC można kontrolować i regulować oraz, co najważniejsze, ograniczyć straty ciepła w zimie i chłodzić pomieszczenia latem.

 

Dobrą informacją dla tych, którzy nie mają takiej instalacji w swoim domu, jest fakt, że nowoczesne systemy klimatyzacyjne także są wielofunkcyjne – co prawda nie wentylują pomieszczeń, za to automatycznie regulują temperaturę i wilgotność powietrza, a specjalne filtry wyłapują z powietrza kurz, roztocza, bakterie i pochłaniają zapachy.

WENTYLACJA MECHANICZNA Z REKUPERATOREM I GWC

Najistotniejszą zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – pozytywnie wpływającą na zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzania budynku – jest odbieranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim zostanie ono wyrzucone na zewnątrz. Odzyskane ciepło jest natychmiast oddane powietrzu, które wpływa do budynku. A to oznacza odczuwalne w domowym budżecie oszczędności. Między innymi dlatego wymuszona wentylacja z rekuperatorem odzyskującym ciepło staje się nieodzowną instalacją w budynkach energooszczędnych, do których wzniesienia aspiruje obecnie wielu inwestorów.

 

Kolejną ważną zaletą jest kontrolowanie i regulowanie intensywności napływu i wypływu powietrza oraz fakt, że prawidłowa wentylacja następuje niezależnie od zmian warunków atmosferycznych (temperatury, wiatru). Dla alergików i astmatyków duże znaczenie ma możliwość filtrowania wpływającego do budynku powierza np. z pyłków roślin, z pyłów przemysłowych.

 

Efektem włączenia do domowego systemu wentylacyjnego gruntowego wymiennika ciepła (GWC) jest natomiast obniżenie temperatury powietrza nawiewanego w lecie, a podwyższenie jej w zimie. Inaczej ujmując – w zimie GWC to znakomite uzupełnienie systemu grzewczego, a w lecie alternatywa dla klimatyzacji. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że nie jest on w stanie całkowicie zastąpić instalacji klimatyzacyjnej, jego działanie jest znacznie słabsze, ale może korzystnie poprawić temperaturę (a w zależności od typu GWC ewentualnie również wilgotność) powietrza wewnątrz budynku.

Lilianna Jampolska
fot. Concept Air)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".