Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Dla budujących i remontujących opieranie się na doświadczeniach rodziny, znajomych, nawet własnych, zdobytych całe lata temu – nie wróży niczego dobrego. W budownictwie dekada czy dwie to szmat czasu, bo zmieniły się materiały i technologie, a wiele rozwiązań było w ogóle niedostępnych. Dobrym przykładem są odkurzacze centralne. W naszym kraju 20 lat temu były praktycznie nieznane. Dzisiaj stanowią już mocną konkurencję dla modeli tradycyjnych.

Odkurzacz centralny

Dziś domy buduje się zupełnie inaczej niż 20 lat temu. Pod każdym względem zmienił się ich standard i wyposażenie. Czy dwie dekady temu planujący budowę przeciętny Polak w ogóle słyszał np. o kotłach kondensacyjnych, wentylacji z rekuperatorem albo odkurzaczu centralnym? Z pewnością nie. Dlatego zdecydowaliśmy się pokazać, co się zmieniło na przestrzeni lat, dlaczego warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Słuchanie rozmaitych „wujków dobra rada” – doświadczonych, bowiem to przedsięwzięcie mają już dawno za sobą – może się skończyć tym, że nasz nowy dom będzie przestarzały już w momencie zakończenia budowy.

 

Na początek zajmiemy się instalacją centralnego odkurzania, bo chociaż była to rzecz nie tylko znana, ale nawet całkiem dopracowana, już te dwa dziesięciolecia temu, to wówczas w naszym kraju stosowana niemal wyłącznie w hotelach i biurowcach. Dzisiaj jest zupełnie inaczej i centralny odkurzacz stał się rozwiązaniem powszechnie dostępnym. Producenci myślą przy tym o jak najlepszym dopasowaniu do potrzeb właścicieli domów jednorodzinnych i oferują nie tylko odkurzacze, lecz także szereg najrozmaitszych akcesoriów, ułatwiających sprzątanie. Nie ma się też co obawiać kosztów – odkurzacze centralne są znacznie tańsze niż myśli większość osób, ponadto inwestycję można rozłożyć na etapy, zaś akcesoria dokupować stopniowo, jeżeli uznamy, że czegoś brakuje.

Po co odkurzamy?

Pytanie „co chcemy osiągnąć dzięki odkurzaniu?” wydaje się banalne. Warto się jednak przy tej okazji zastanowić, na ile dwa konkurencyjne sposoby sprzątania – odkurzaczem przenośnym albo centralnym – radzą sobie z postawionym zadaniem.

Jarosław Antkiewicz
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".