Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany i stropy

Pustak czerwony czy biały? Ceramika czy beton komórkowy? A może silikaty? Chyba żadna decyzja podejmowana na etapie stanu surowego nie wzbudza większych emocji. Co jest o tyle słuszne, że ściany zewnętrzne przesądzają o pewnych cechach użytkowych budynku. Ale bez obaw – prawidłowo wykonane, bez względu na rodzaj materiału, z którego je wzniesiono, będą trwałe i stabilne. Wybór stropu już tak nie ekscytuje – tu na ogół i tak decyduje projektant.

Ściany i stropy

Ściany nośne i stropy to obok fundamentów i dachu najważniejsze konstrukcyjne elementy domu. Ściany odpowiadają za bezpieczne przeniesienie na fundament występujących w budynku obciążeń i za jego sztywność. Izolują go termicznie i akustycznie. Stropy oddzielają kondygnacje i przenoszą obciążenia na elementy pionowe (ściany i słupy). Powinny także ograniczać przenikanie dźwięków.

ZADANIA ŚCIAN

Podstawowym zadaniem ściany zewnętrznej jest oddzielenie naszego mieszkania od świata „na zewnątrz”. Ściany nośne przenoszą też obciążenia – opierają się na nich stropy, dachy, balkony… I wszystko, co się na nich znajduje. Ściany zewnętrzne muszą izolować termicznie. Zgodnie z przepisami, od początku tego roku współczynnik przenikania ciepła U, opisujący jak intensywnie ucieka ono przez przegrodę, nie może być wyższy niż 0,23 W/(m2·K). W roku 2021 dopuszczalna wartość U dla ścian zewnętrznych zostanie obniżona jeszcze bardziej, do 0,20 W/(m2·K).

 

Dlaczego ten parametr jest taki ważny? Bo im niższa wartość U, tym mniej zapłacimy za ogrzewanie domu. Ściany mają też ograniczać przenikanie hałasu. Dla mieszkańców domu położonego na odludziu ta cecha nie jest zbyt istotna, ale sąsiedzi linii kolejowej czy ruchliwej ulicy docenią ciszę we wnętrzu. Znaczenie ma również akumulacyjność cieplna murów. Te o wysokiej akumulacyjności zapewniają bardziej stabilną temperaturę – dom wolniej wychładza się zimą i nagrzewa latem. Wysoka akumulacja ciepła cechuje materiały o dużej masie (np. silikaty, tradycyjną ceramikę). Żeby przekładała się na temperaturę w pomieszczeniach, mury muszą być ocieplone od zewnątrz.

 

Nie warto zaprzątać sobie głowy kwestią oddychania ścian – tak naprawdę, para tylko w niewielkim stopniu przenika przez mury, i nawet najlepiej "oddychająca" ściana nie zastąpi sprawnie działającej wentylacji. Trzeba jednak dopilnować, żeby układ warstw ściennych nie prowadził do kondensacji pary wodnej w murze, do czego może dojść wówczas, gdy ściana zostanie wzniesiona z materiału paroprzepuszczalnego, zaś na zewnątrz damy ocieplenie o dużym oporze dyfuzyjnym. Sprawdzenie poprawności układu warstw jest obowiązkiem projektanta, a obliczenia trzeba wykonać na nowo, jeżeli zmieniamy materiał ścian nośnych, ocieplenia lub rodzaj tynku.

 

Dla części inwestorów znaczenie ma łatwość obróbki i montażu budulca, wpływająca na szybkość budowania. Najpopularniejsze i proste w obróbce materiały warto wybrać także wtedy, gdy nie jesteśmy pewni umiejętności zatrudnianych wykonawców.

Janusz Werner
fot. ZCB Owczary

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".