Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody

W większości domów, szczególnie tych wznoszonych dawniej, schody znajdują się w zamkniętej klatce schodowej. W budynkach projektowanych współcześnie coraz częściej pojawiają się schody otwarte, lokowane w salonie, nierzadko wręcz eksponowane jako jego główna ozdoba. Jedne i drugie służą przede wszystkim komunikacji – dlatego mają być wygodne i bezpieczne.

Schody

Schody umieszczone w przestrzeni komunikacyjnej (korytarzu czy zamkniętej klatce schodowej) to rozwiązanie tradycyjne. W najpopularniejszych obecnie domach z użytkowym poddaszem, czy typowych dla PRL-u kostkach, wzmacnia ono podział na strefę dzienną (dostępną dla gości) na dole i nocną (z sypialniami) na górze. Zapobiega też przenoszeniu się hałasów między kondygnacjami.

 

Dla rodziny wielopokoleniowej najrozsądniejsze jest ulokowanie klatki schodowej w pobliżu wejścia do budynku. Dzięki temu mieszkający na różnych poziomach domownicy nie będą sobie przeszkadzać. Wydzielona klatka schodowa wymaga jednak stosunkowo dużej powierzchni – nawet 10 m2.

 

Schody otwarte, w salonie pojawiają się w projektach niedużych domów, gdzie przestrzeń na komunikację ogranicza się do minimum. Wystarczy na nie 5–7 m2. Ale salon staje się wówczas częścią ciągów komunikacyjnych, zaś schody drogą, którą będą przenoszone hałasy (np. z głośno grającego telewizora). Zaplanowanie ich w pokoju dziennym może utrudnić jego aranżację – dlatego sytuuje się je tak, żeby nie rzucały się w oczy, albo wręcz przeciwnie – czyni się je jego główną ozdobą, rodzajem luksusowego mebla.

Janusz Werner
fot. M.Szymanik

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".