Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Konstrukcja dachu

Więźba dachowa podlega szeregowi obciążeń, które powinny być bezpiecznie przeniesione na budynek. Oprócz obciążeń pokryciem dachu, ociepleniem i ciężarem własnym, na więźbę działają siły natury – wiatr i śnieg. Na skutek anomalii pogodowych niekiedy są to ekstremalne obciążenia, dlatego konstrukcję budynku, w tym więźby dachowej, należy właściwie zaprojektować i wykonać. W Polsce najczęściej wybierane są więźby drewniane. Pomimo że są one stosowane od wielu lat, to nadal zdarzają się błędy.

Konstrukcja dachu

NIEDORÓBKI PROJEKTOWE

Poprawnie zaprojektowana więźba dachowa to podstawa solidnego i bezpiecznego dachu. Na etapie projektowania konstruktor powinien sprawdzić nośność poszczególnych jej elementów oraz ich maksymalne odkształcenia, czyli ugięcia – zgodnie z wytycznymi normowymi. Więźba powinna mieć też odpowiednią sztywność. Najpospolitsze błędy projektowe dotyczą źle dobranych, bo zbyt małych przekrojów elementów konstrukcyjnych lub zbyt oszczędnego rozmieszczenia ich na dachu.

SŁABA JAKOŚĆ DREWNA

Drewno, z którego wykonuje się konstrukcję więźby, musi być odpowiedniej jakości. Elementy w postaci bali, belek, krawędziaków, łat i desek nie powinny mieć wypaczeń, śladów sinizny, zgnilizny, wypadających sęków ani obecności korników. Liczba sęków nie może zajmować więcej niż 1/4 przekroju drewna, a pęknięć spowodowanych suszeniem nie może być zbyt dużo. W grubych belkach dopuszczalne są pęknięcia wzdłużne. Wszystkie elementy powinny być też okorowane. Ponadto wilgotność drewna nie może przekraczać 18% w przypadku konstrukcji chronionych przed zawilgoceniem i 23% – dla konstrukcji bez zabezpieczenia. Najlepiej wybierać drewno suszone komorowo. Na konstrukcję więźby wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe lub jodłowe, na ogół klasy II (w zależności od liczby sęków, barwy, rodzaju usłojenia i prostoliniowości, drewno dzieli sie na cztery klasy jakościowe).

NIEZAIMPREGNOWANIE DREWNA

Elementy więźby muszą być zabezpieczone przed szkodnikami oraz ogniem. Tego typu prace najczęściej wykonuje się w tartakach lub składach drewna, rzadziej na budowie. Najlepiej zamówić drewno zabezpieczone przemysłowo. Zazwyczaj ma ono kolor zielony, potwierdzający zaimpregnowanie.

Tomasz Rybarczyk
fot. Wiązary Burkietowicz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".