Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osłony przeciwsłoneczne

Wiosna tuż tuż, z utęsknieniem czekamy na ciepłe dni. Niestety, silne słońce często prowadzi do nadmiernego nagrzewania się domowych wnętrz. Jest to szczególnie uciążliwe latem, w pomieszczeniach od strony południowej oraz w budynkach z dużymi przeszkleniami. Antidotum na te niedogodności są osłony okienne.

Osłony przeciwsłoneczne

Osłony przeciwsłoneczne – rolety, żaluzje, markizy – pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim latem ograniczają nagrzewanie się przeszklonych pomieszczeń – co przekłada się nie tylko na przyjemny chłód w domu, ale i na mniejsze zużycie energii elektrycznej przez klimatyzatory. Z kolei w chłodnych porach roku ograniczają straty ciepła – opuszczone na noc zapobiegają wychładzaniu się wnętrz. Ponadto tłumią dochodzące z zewnątrz dźwięki i stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami.

 

Rozwiązanie to warto przewidzieć zawczasu, a wybierając konkretne produkty – zwrócić uwagę przede wszystkim na markę, sposób montażu oraz rodzaj sterowania. Pamiętajmy, że do okien elewacyjnych czy drzwi tarasowych stosuje się nieco inne modele, niż do okien dachowych. Zwłaszcza te ostatnie wymagają osłaniania, bo wpada przez nie znacznie więcej promieni słonecznych. Osłony powszechnie montowane są wewnątrz domu, ale wyraźnie skuteczniejszym rozwiązaniem są wersje zewnętrzne.

DOBRZE PRZEMYŚLANY WYBÓR

Osłony przeciwsłoneczne – szczególnie zewnętrzne, do okien fasadowych (pionowych) – najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu, ponieważ wiele modeli wymaga wcześniejszego przygotowania otworów okiennych. W przypadku okien dachowych nie ma tego problemu – osłony z powodzeniem można zamontować w każdej chwili, na obsadzonych już przeszkleniach.

Małgorzata Kolmus
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".