Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać? Na jaki materiał się zdecydować? Czy potrzebny jest fundament? Gdzie zaplanować bramę i furtkę? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej.

Ogrodzenia

Budowa domu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością ogrodzenia działki. Spośród rozmaitych tradycyjnych i współczesnych rozwiązań, warto wybrać ogrodzenie trwałe i ładne, nie wymagające skomplikowanej konserwacji oraz dobrze współgrające z otoczeniem. Często bardzo ważny jest aspekt finansowy, ale pamiętajmy, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat. Producenci oferują wiele ciekawych propozycji, spośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

JEST Z CZEGO WYBIERAĆ

TRADYCYJNIE CZY NOWOCZEŚNIE?

Ogrodzenie zapewnia ochronę przed nieproszonymi gośćmi i wpływa na estetykę posesji. Jest jej wizytówką oraz istotnym elementem architektonicznym. Możemy je zbudować z rozmaitych materiałów, w różnym stylu – jako bardziej tradycyjne albo mniej konwencjonalne, szczelne bądź ażurowe. Trzeba jednak na początku sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) nie ma wytycznych co do jego kształtu, wysokości, rodzaju budulca itd.

 

Czasem priorytetem jest bowiem nawiązanie do tradycji regionu, okolicznej zabudowy. Co innego pasuje do domów w stylu dworkowym, co innego do nowoczesnych szeregówek. Niegdyś domostwa tworzyły ze sobą spójną całość, bo jako budulca używano kamienia bądź drewna – tego, co w danej okolicy było najłatwiej dostępne. Dziś wszystko jest w zasięgu ręki, więc musimy pamiętać, że ogrodzenie powinno pasować do bryły budynku, rodzaju elewacji, charakteru ogrodu (np. rodzaju nawierzchni) oraz otoczenia. Jeśli trudno nam podjąć decyzję, warto poprosić o pomoc architekta krajobrazu. Najbezpieczniej unikać przesadnej dekoracyjności i jaskrawych kolorów.

 

Wybór ogrodzenia w dużej mierze zależy od tego, w jakiej okolicy mieszkamy, a więc czy potrzebna jest szczelna zapora od hałasu i kurzu z ulicy, czy jak najmniej widoczna, nie przesłaniająca ładnego widoku. W małych miejscowościach, w zwartej zabudowie możemy zobaczyć przede wszystkim niskie płoty, symbolicznie wyznaczające granice działki. Domy znajdujące się z dala od innych zabudowań mają natomiast ogrodzenie dobrze izolujące, dające poczucie bezpieczeństwa. Podobnie jest w miastach, gdzie parcele są małe – płot ma izolować od hałasu, kurzu, brudu z ulicy oraz wzroku przechodniów. Zwykle ma masywną podmurówkę i słupki, niekiedy także szczelne przęsła. Nie zapominajmy, że ogrodzenie nie musi być jednolite. Od frontu często montuje się reprezentacyjne przęsła na podmurówce. Aby jednak nie było zbyt przytłaczająco – pozostałą część działki okala się np. siatką rozciągniętą na słupkach.

Małgorzata Kolmus
fot. Konsport

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".