Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie

Oświetlenie domu i jego najbliższego otoczenia pełni dziś nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Rozmieszczenie źródeł światła, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego, dobrze jest zaplanować już na etapie budowy, najlepiej korzystając z pomocy architektów wnętrz i krajobrazu.

Oświetlenie

Obecnie, gdy istnieje tak duży wybór wszelkiego rodzaju lamp, reflektorów, kinkietów, listew ledowych i innych źródeł światła, ich właściwy dobór i rozmieszczenie wcale nie są sprawą prostą. Dlatego dobrze jest pewne rzeczy planować wcześniej, najlepiej gdy budynek znajduje się jeszcze w stanie surowym. Wówczas można spokojnie doprowadzić wszędzie przewody elektryczne i określić rozmieszczenie łączników. Dotyczy to zarówno domu, jak i jego najbliższego otoczenia.

 

Należy pamiętać, aby w ogrodzie przewody nie znajdowały się zbyt blisko fundamentów oraz dużych drzew, najlepiej wkopać je na głębokość około 60 cm. Instalacja elektryczna zasilająca oświetlenie zewnętrzne zwykle podłączona jest do instalacji domowej, zasilanej napięciem 230 V. Najlepiej wykonać ją na zasadzie oddzielnego obwodu chronionego wyłącznikami nadmiarowoprądowym i przeciwporażeniowym.

PRAKTYCZNIE I NASTROJOWO

Oświetlenie w domu musi być przede wszystkim praktyczne i służyć domownikom. Dlatego na liczbie lamp, zwłaszcza tych rozjaśniających pomieszczenia od góry, nie należy oszczędzać. Uzupełnieniem głównych źródeł światła powinno być oświetlenie miejscowe (robocze, ułatwiające pracę w kuchni czy zabiegi pielęgnacyjne w łazience), oraz dekoracyjne, zwykle skupione, które ma eksponować poszczególne elementy wystroju wnętrza.

 

Na zewnątrz budynku liczą się nieco inne walory. Tu ma być nie tyle jasno, co nastrojowo i... trochę tajemniczo. Bardziej intensywne oświetlenie – ze względów bezpieczeństwa – powinno znajdować się tylko przy drzwiach wejściowych, w altanie, w sąsiedztwie garażu, bramy i furtki. Ścieżki, alejki, rośliny, elementy małej architektury, oczko wodne czy elewacja mogą zostać podświetlone subtelniej lub wybiórczo, na zasadzie wydobycia z nich najbardziej interesujących akcentów. Planując rozkład oświetlenia, powinniśmy pamiętać o rozmieszczeniu źródeł światła także wszędzie tam, gdzie występują nierówności terenu, czyli w sąsiedztwie schodów, miejsc pochyłych, zbiorników wodnych, ale i wąskich przejść czy zakamarków.

Tomasz Wojciuk
fot. Aquael

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".