Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

5 sposobów na... ściany działowe

Wybierając materiały, z jakich wykonana będzie ściana działowa, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, aby przegroda uzyskała parametry odpowiednie dla danego pomieszczenia. W większości przypadków sprawdzą się najpopularniejsze technologie – ściana murowana lub szkieletowa z płyt g-k. Jeżeli jednak będziemy chcieli wygłuszyć pomieszczenie lub je doświetlić, warto zdecydować się na rzadziej stosowane rozwiązania.

5 sposobów na... ściany działowe

Ściany działowe, podobnie jak wewnętrzne ściany konstrukcyjne, dzielą wnętrza na poszczególne pomieszczenia. W odróżnieniu od tych drugich nie przenoszą jednak obciążeń od innych części domu, dlatego nie muszą być tak masywne. Nie znaczy to jednak, że można je stawiać z dowolnych materiałów i w dowolnych miejscach. Rozmieszczenie przegród określone jest bowiem w projekcie domu.

 

Ewentualne zmiany na etapie wykończeniowym lub dobudowa ściany w użytkowanym budynku wymagają konsultacji z projektantem. Dotyczy to szczególnie przegród z materiałów o masie przekraczającej 100 kg/m². Do takich należą np. ściany z cegły. W takich przypadkach konieczne jest sprawdzenie wytrzymałości stropu lub wylewki podłogowej na parterze i ewentualne ich wzmocnienie w miejscu przebiegu ściany. Jeżeli jest to niemożliwe, pozostaje wykonanie przegrody o małym ciężarze, np. szkieletowej z płyt g-k.

 

Ściany murowane z cegły i szkieletowe to najpopularniejsze, ale nie jedyne typy przegród działowych. Oprócz nich często wykonywane są ściany z betonu komórkowego, rzadziej – przegrody akustyczne. Jeszcze mniej popularne, ale bardzo oryginalne, są bariery z pustaków szklanych.

Norbert Skupiński
fot. Śnieżka

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".