Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Porównanie 58 modeli okien z PVC i drewnianych

Kupując okna do domu jednorodzinnego trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja ta będzie udana pod warunkiem, że dokładnie przeanalizujemy ofertę rynkową. W sprzedaży są bowiem produkty bardzo różniące się nie tylko ceną, ale także parametrami użytkowymi.

Porównanie 58 modeli okien z PVC i drewnianych

Cena to jeden z najważniejszych elementów, jakim przy zakupie okien kierują się inwestorzy. Trzeba jednak pamiętać, że stolarkę okienną kupuje się raz nawet na kilkadziesiąt lat. Dlatego przy wyborze tych produktów warto zapoznać się także z kilkoma innymi, istotnymi parametrami, które określają właściwości okien.

PVC CZY DREWNO?

W Polsce największą popularnością cieszą się okna z PVC i drewna. Dyskusja o tym, który materiał jest lepszy, toczy się od dawna. W rzeczywistości to, z czego wykonane są profile, nie ma decydującego wpływu na właściwości okna. Parametry techniczne produktów z PVC i drewna mogą być bowiem bardzo zbliżone. Nie znaczy to jednak, że wybór pomiędzy nimi powinien być dziełem przypadku, bo pod względem użytkowym sporo je różni.

Profile z PVC są tańsze od drewnianych, nie wymagają malowania, praktycznie nie potrzebują więc konserwacji (poza smarowaniem okuć). W sprzedaży, obok najpopularniejszych białych profili, dostępne są też inne kolory, co umożliwia dopasowanie ich do elewacji lub wnętrza domu. Na zamówienie kupimy też okna dwukolorowe, np. od wewnątrz białe, a od zewnątrz barwione. Ze względu na to, że są mniej sztywne od okien drewnianych, nie nadają się do zastosowania przy bardzo dużych powierzchniach szklenia.

Norbert Skupiński
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze