Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogród z widokami

Mocną stroną ogrodu Basi i Tomka są otwarte przestrzenie oraz piękne grupy roślin w stonowanej kolorystyce, „opierające się” o wyższe drzewa na działce sąsiada. Z tarasu i z wielkich okien domu właściciele mają na nie wspaniałe widoki.

Ogród z widokami

Aranżacja ogrodu jest dość prosta, lecz w tym tkwi jej siła. Gęsto obsadzone roślinami rabaty ozdobne biegną tylko wzdłuż ogrodzenia oraz dookoła domu. Między nimi natomiast rozciąga się olbrzymi płaski trawnik. Razem tworzą wrażenie większej przestrzeni, niż w rzeczywistości ma działka o pow. 2200 m2 (po odjęciu zabudowy domu, tarasu i podjazdu, na ogród przypada ok. 1500 m2). Najważniejsza długa oś widokowa biegnie od domu przez taras, trawnik (wzdłuż jedynej wybrukowanej tu ścieżki), w stronę altany pokrytej strzechą. Inna kieruje wzrok ku stojącej w zielonej osłonie drewnianej pergoli, za którą urządzono, również wśród pasa roślin, wybrukowany zakątek z ławką. Kolejna linia widokowa podąża spod altany w kierunku olbrzymich starych jabłoni, rosnących nieopodal tarasu. Frontalny ogródek także oferuje efektowny widok.

UKWIECONY OGRÓDEK NA POWITANIE

Wchodząc przez furtkę na działkę, od razu wpada się w sam środek gęstwiny roślin. Wiosną powitanie gości jest szczególnie spektakularne, ponieważ bujnie kwitną tu rozrośnięte różaneczniki i azalie. Właściciele specjalnie tak dobrali ich gatunki i odmiany, żeby kolejno kwitły przez ponad 2 miesiące. Widok jest jeszcze bardziej okazały, jeśli widz stanie na podjeździe do garażu, albo przy przeciwległym narożniku domu. Widzi wtedy długą ścieżkę, a przy niej całkowicie wypełnioną rabatę. Ten kolorowy „obraz” zachwyca wszystkich. W lecie i jesienią wcale nie jest gorzej. Na klombie kwitną tawuły, funkie i liliowce, w skrzynkach na oknach – kwietne aranżacje, autorstwa właścicielki, utworzone z begonii, pelargonii, petunii. W zimie natomiast urozmaicenie stanowią zimozielone różaneczniki i iglaki z igłami w rozmaitych odcieniach zieleni, żółci i błękitu.

 

Pozostałe strefy ogrodu nie mają aż tak zwartych i kipiących kolorami grup roślin, jak gęsta rabata przed frontem domu. Nie oznacza to jednak, że są mniej atrakcyjne.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".