Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Trzeci z kolei i chyba nie ostatni

Maria i Jurek nie boją się budowania. Słusznie uważają, że dom ma pasować do rodziny na danym etapie jej życia, a jeśli tak się nie dzieje, trzeba pomyśleć o nowym i skorzystać z doświadczenia nabytego w poprzednich miejscach zamieszkania. Za każdym razem starają się tak budować, żeby nieruchomość była atrakcyjna również dla ewentualnych kupujących.

Trzeci z kolei i chyba nie ostatni

Najpierw Maria i Jurek przez 5 lat mieszkali w bliźniaku (połowa domu, którą zajmowali, miała powierzchnię 140 m2). Rodzina się powiększyła, Jurek podjął pracę na przeciwległym krańcu miasta, ale przede wszystkim pojawiły się plany budowy trasy szybkiego ruchu w odległości 100 m od posesji, dlatego w obawie przed nadmiernym ruchem samochodowym i hałasem postanowili się przenieść.

Drugi dom miał już pow. 200 m2, lecz okazało się, że jest nieco za duży i kosztował więcej, niż pierwotnie zakładali (w 2006 r. ceny działek i materiałów budowlanych zaczęły rosnąć). Lepiej było go sprzedać i wznieść trzeci, staranniej dopasowany do rodziny.

CORAZ SOLIDNIEJSZE I BARDZIEJ PRZEMYŚLANE BUDOWANIE

Drugi dom sprzedali szybko, ale zanim to nastąpiło, para postarała się o uzbrojenie działki w pobliżu (została celowo kupiona po 103 zł/m2 tuż przed okresem największego boomu budowlanego jako inwestycja). Ostatecznie to na niej rozpoczęła się trzecia z kolei budowa.

Bliźniak postawiliśmy z tanich materiałów, m.in. z gazobetonu, i przykryliśmy blachodachówką, bo tylko na takie było nas stać – opowiada Jurek. – Kolejny dom powstał z pustaków ceramicznych, miał na dachu ceramiczną dachówkę, a w bryle duży garaż. Niedługo po przeprowadzce syn wyjechał za granicę i stwierdziliśmy, że nie może to być dla nas dom docelowy, bo bez dzieci będzie kiedyś zbyt obszerny do mieszkania, sprzątania, utrzymania. Znowu sięgnęliśmy po gotowy projekt z tej samej pracowni architektonicznej, z której zasobów czerpaliśmy wcześniej. Tym razem spodobała się nam zwarta bryła.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2018

Budujemy Dom 3/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".