Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2018

Ściany i stropy

Materiały ścienne różnią się izolacyjnością cieplną, akustyczną, wytrzymałością na ściskanie i wieloma innymi parametrami. Wybór między czerwonym pustakiem z ceramiki a białym bloczkiem z betonu komórkowego czy silikatów nie jest zatem jedynie kwestią upodobań estetycznych. Oznacza, że decydujemy się na ściany o konkretnych właściwościach. Stropy również występują w kilku, dość istotnie różniących się między sobą rodzajach. Ich wybór nie wzbudza jednak aż takich emocji – może dlatego, że przeważnie należy do projektanta.

Najważniejsze elementy konstrukcyjne budynku to fundamenty i ściany (przegrody pionowe) oraz stropy i dach (przegrody poziome). W tym artykule zajmiemy się ścianami i stropami. Te pierwsze odpowiadają za bezpieczne przeniesienie na fundament występujących w budynku obciążeń i za jego sztywność. Izolują go termicznie i akustycznie. Z kolei stropy oddzielają kondygnacje (nie tylko "formalnie", także akustycznie i w części przypadków termicznie) oraz przenoszą obciążenia na elementy pionowe (ściany i słupy).

JAKIE SĄ ZADANIA ŚCIAN?

Ściany zewnętrzne oddzielają przestrzeń wewnątrz budynku od środowiska zewnętrznego. Nośne przenoszą też obciążenia – opierają się na nich stropy, dachy, balkony i wszystko, co się na nich znajduje (ludzie, meble, śnieg).

Ściany muszą izolować od zimna (i upału). Zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła U, opisujący jak intensywnie ucieka ono przez przegrodę, nie może być dla ściany zewnętrznej wyższy niż 0,23 W/(m2·K). W roku 2021 ta wartość zostanie obniżona do 0,20. To ważne, bo im niższa wartość U, tym mniej płacimy za ogrzewanie domu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku ściany warstwowej za jej izolacyjność termiczną odpowiada głównie ocieplenie (ze styropianu lub wełny), którym obkładamy mur, nie warstwa nośna.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!