Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany i stropy

Materiały ścienne różnią się izolacyjnością cieplną, akustyczną, wytrzymałością na ściskanie i wieloma innymi parametrami. Wybór między czerwonym pustakiem z ceramiki a białym bloczkiem z betonu komórkowego czy silikatów nie jest zatem jedynie kwestią upodobań estetycznych. Oznacza, że decydujemy się na ściany o konkretnych właściwościach. Stropy również występują w kilku, dość istotnie różniących się między sobą rodzajach. Ich wybór nie wzbudza jednak aż takich emocji – może dlatego, że przeważnie należy do projektanta.

Ściany i stropy

Najważniejsze elementy konstrukcyjne budynku to fundamenty i ściany (przegrody pionowe) oraz stropy i dach (przegrody poziome). W tym artykule zajmiemy się ścianami i stropami. Te pierwsze odpowiadają za bezpieczne przeniesienie na fundament występujących w budynku obciążeń i za jego sztywność. Izolują go termicznie i akustycznie. Z kolei stropy oddzielają kondygnacje (nie tylko "formalnie", także akustycznie i w części przypadków termicznie) oraz przenoszą obciążenia na elementy pionowe (ściany i słupy).

JAKIE SĄ ZADANIA ŚCIAN?

Ściany zewnętrzne oddzielają przestrzeń wewnątrz budynku od środowiska zewnętrznego. Nośne przenoszą też obciążenia – opierają się na nich stropy, dachy, balkony i wszystko, co się na nich znajduje (ludzie, meble, śnieg).

Ściany muszą izolować od zimna (i upału). Zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła U, opisujący jak intensywnie ucieka ono przez przegrodę, nie może być dla ściany zewnętrznej wyższy niż 0,23 W/(m2·K). W roku 2021 ta wartość zostanie obniżona do 0,20. To ważne, bo im niższa wartość U, tym mniej płacimy za ogrzewanie domu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku ściany warstwowej za jej izolacyjność termiczną odpowiada głównie ocieplenie (ze styropianu lub wełny), którym obkładamy mur, nie warstwa nośna.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2018

Budujemy Dom 3/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".