Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na gruncie

Do niedawna większość przydomowych tarasów była wykonywana w podobny sposób – wylaną z betonu płytę wykańczano płytkami ceramicznymi. Obecnie popularnych wariantów jest znacznie więcej, a i sama płyta nie jest już niezbędnym elementem.

Taras na gruncie

Wielu inwestorów budujących dom właśnie taras uważa za jeden z jego głównych atutów. Możliwość spożywania posiłków, odpoczywania czy pracy blisko natury wydaje się bardzo kusząca. Aby jednak cieszyć się z tego miejsca, należy wybrać optymalną technologię budowy tarasu i dopilnować, aby go prawidłowo wykonano.

TARAS, ALE JAKI?

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych sposobów wykonania tarasu, kilka słów poświęcimy jego parametrom, które powinny zostać spełnione niezależnie od wybranej technologii (choć często jest ona już określona w projekcie budowlanym). Jak więc powinien być taras?

 • solidny – to kluczowa cecha, wziąwszy po uwagę, że taras jest stale wystawiony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, a także bardzo niskiej i wysokiej temperatury. Solidność odnosi się zarówno do zastosowania odpowiednich materiałów, jak i przeprowadzenia budowy zgodnie ze sztuką budowlaną;

   

 • optymalnych rozmiarów – taras nie powinien być zbyt mały. O wygodnym korzystaniu można mówić wtedy, gdy zmieści się na nim przynajmniej standardowej wielkości stół ogrodowy z czterema krzesłami, a także grill i ewentualnie jakaś przestrzeń dla dzieci. Przyjmuje się, że taras powinien mieć powierzchnię przynajmniej 20 m². Z drugiej strony nawet w przypadku dużej działki, nie warto planować tarasu o zbyt dużych rozmiarach. Taka przestrzeń zdominuje otoczenie, a i tak nie będziemy w stanie jej całej wykorzystać;

   

 • estetyczny – taras to ważny element architektoniczny, powinien więc pasować do elewacji i otoczenia domu. Do jego budowy warto dobierać materiały, które będą się dobrze prezentowały. Wtedy też z pewnością przebywanie na tarasie będzie bardziej przyjemne;

   

 • łatwy w wykonaniu – stopień skomplikowania tarasu często ma duży wpływ na koszt jego budowy. Inwestorzy dysponujący ograniczonym budżetem wybiorą więc zapewne wariant możliwy to wykonania szybciej, a co za tym zazwyczaj idzie – taniej. Wpływ na koszt ma nie tylko technologia budowy, ale i kształt tarasu. Budowa elementu o bardziej skomplikowanych kształtach (półkolistych, nieregularnych) będzie się wiązała m.in. z większymi stratami materiałowymi, co będzie miało odbicie w większych wydatkach.

Norbert Skupiński
fot. Kamal

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2018

Budujemy Dom 3/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".