Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Odkurzacze centralne najpierw upowszechniły się w dużych obiektach – hotelach i biurowcach. Jednak od kilkunastu lat coraz chętniej wybierają je również właściciele domów jednorodzinnych. Dlaczego się tak dzieje i czym odkurzacz centralny góruje nad tradycyjnym?

Odkurzacz centralny

Każdy odkurzacz służy w zasadzie do tego samego, bo ma usunąć zanieczyszczenia ze sprzątanych powierzchni. Jednak nie każdy robi to równie skutecznie, szybko przy porównywalnym wysiłku ze strony użytkownika. Zdecydowanie największe różnice występują pomiędzy odkurzaczami centralnymi i tradycyjnymi (przenośnymi).

Jak to działa?

Budowę i zasadę działania tradycyjnego odkurzacza znają wszyscy. W korpusie urządzenia mamy silnik z turbiną (wentylatorem), zbiornik na zanieczyszczenia i filtry. Odkurzacz ustawiamy w pomieszczeniu, które zamierzamy posprzątać, podłączamy wąż i rurę ze ssawką (szczotką), przewód zasilający wkładamy do gniazdka i zaczynamy sprzątanie. Taki odkurzacz nie może być zbyt duży, ciężki ani głośny. Za to potrzebna jest bardzo dokładna filtracja zassanego powietrza, bo przecież wraca ono do pomieszczenia. Niestety, odbywa się to kosztem jakości sprzątania.

Z odkurzaczami centralnymi jest inaczej. Odpowiednikiem korpusu zwykłego odkurzacza jest jednostka centralna montowana na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy piwnicy. Generalnie w miejscu gdzie hałas towarzyszący jej pracy nie będzie nikomu przeszkadzał, a równocześnie my będziemy mogli wygodnie opróżnić pojemnik na zanieczyszczenia czy wyjąć filtry.

Jarosław Antkiewicz
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2018

Budujemy Dom 3/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".