Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Układanie kostki brukowej

W 11 krokach opisujemy, jak układać kostkę brukową.

Układanie kostki brukowej

Krok 1) Wytyczenie powierzchni

Decydując się na samodzielne ułożenie kostki brukowej, warto przygotować nawet uproszczony projekt wrysowany w obszar działki z zaznaczeniem charakterystycznych wymiarów. Oczywiście, gdy mamy prowadzić prostą ścieżkę czy podjazd, nie jest to konieczne, ale przy bardziej skomplikowanych kształtach będzie to pomocne podczas wytyczania ich przebiegu w terenie. Musimy też ustalić wymiary nawierzchni oraz łączną długość jej krawędzi, by obliczyć ilości potrzebnych materiałów. Na posesji ze spadkiem, powinniśmy sprawdzić, jak będzie spływać woda z utwardzonej powierzchni i zaplanować sposób jej odprowadzenia.

Zaczynając prace na działce, w pierwszej kolejności ustalamy punkt bazowy, który posłuży do wyznaczania linii przebiegu nawierzchni, i wbijamy tam metalowy pręt. Bazę umieszczamy w charakterystycznym punkcie, np. przy bramie czy furtce, bądź wejściu do domu.

Musimy też zaopatrzyć się w kilka dodatkowych prętów do zasygnalizowania miejsc załamania trasy i wskazania szerokości wykopu. Do pręta bazowego mocujemy sznur, rozciągamy go do końca odcinka drogi lub jej załamania i wbijamy kolejny pręt. Od bazy odmierzamy szerokość przewidzianego dołu, wbijamy znacznik i sznurem wyznaczamy drugą równoległą linię do końca tego odcinka. Wzdłuż przebiegu sznura robimy szpadlem rowek, który utrwali w gruncie granice wykopu. W ten sposób możemy wyznaczyć całą długość nawierzchni – przekładając sznur na kolejne proste odcinki.

Cezary Jankowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2018

Budujemy Dom 3/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".