Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osłony przeciwsłoneczne

Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też nieco zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.

Osłony przeciwsłoneczne

O osłonach przeciwsłonecznych najlepiej pomyśleć już przy zamawianiu okien, by w trakcie jednego montażu wyposażyć w nie budynek. Wybierając je razem z oknami, zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy. Duża część producentów okien oferuje kompleksowe wyposażenie budynku w okna razem z osłonami. Dla własnego komfortu i wygody ich obsługi, dobrze jest od razu pomyśleć także o sposobie ich sterowania. Jeśli zdecydujemy się na doposażenie w rolety, żaluzje lub markizy istniejących okien, bezwzględnie ich mocowanie powinniśmy powierzyć fachowcom.

ROLETY ZEWNĘTRZNE

Rolety zbudowane są z pancerza, którego listwy (aluminiowe albo z PVC) wypełnia materiał izolacyjny (pianka poliuretanowa).

Najlepiej jeśli decyzję o założeniu takich osłon podejmiemy na etapie projektowania domu. Niektóre ich wersje wymagają bowiem wcześniejszego przygotowania otworów okiennych i zastosowania odpowiedniego kształtu nadproża, w którym zaplanowano skrzynkę. Tak jest w przypadku rolet do zabudowy (podtynkowych). Skrzynki osadza się w specjalnie ukształtowanym nadprożu, ociepla od czoła, następnie zakrywa tynkiem. Klapa rewizyjna znajduje się na dole skrzynki.

Jeżeli w budynku nie zaplanowano rolet na etapie jego projektowania, we wnęce razem z oknem montuje się rolety naokienne (można je też założyć podczas remontu i wymiany okien). Także w tym przypadku, skrzynki można ukryć pod tynkiem. Przy zamawianiu okien, pamiętać jednak należy o pomniejszeniu ich wymiarów o wysokość skrzynki. Najpierw przytwierdza się skrzynkę do górnej części ościeżnicy (używając specjalnych profili), potem wraz z oknem mocuje w otworze okiennym, na końcu ociepla i tynkuje. Klapa rewizyjna dostępna jest od strony wnętrz.

Joanna Dąbrowska
fot. Anwis

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2018

Budujemy Dom 3/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".