Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2018

Osłony przeciwsłoneczne

Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też nieco zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.

O osłonach przeciwsłonecznych najlepiej pomyśleć już przy zamawianiu okien, by w trakcie jednego montażu wyposażyć w nie budynek. Wybierając je razem z oknami, zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy. Duża część producentów okien oferuje kompleksowe wyposażenie budynku w okna razem z osłonami. Dla własnego komfortu i wygody ich obsługi, dobrze jest od razu pomyśleć także o sposobie ich sterowania. Jeśli zdecydujemy się na doposażenie w rolety, żaluzje lub markizy istniejących okien, bezwzględnie ich mocowanie powinniśmy powierzyć fachowcom.

ROLETY ZEWNĘTRZNE

Rolety zbudowane są z pancerza, którego listwy (aluminiowe albo z PVC) wypełnia materiał izolacyjny (pianka poliuretanowa).

Najlepiej jeśli decyzję o założeniu takich osłon podejmiemy na etapie projektowania domu. Niektóre ich wersje wymagają bowiem wcześniejszego przygotowania otworów okiennych i zastosowania odpowiedniego kształtu nadproża, w którym zaplanowano skrzynkę. Tak jest w przypadku rolet do zabudowy (podtynkowych). Skrzynki osadza się w specjalnie ukształtowanym nadprożu, ociepla od czoła, następnie zakrywa tynkiem. Klapa rewizyjna znajduje się na dole skrzynki.

Jeżeli w budynku nie zaplanowano rolet na etapie jego projektowania, we wnęce razem z oknem montuje się rolety naokienne (można je też założyć podczas remontu i wymiany okien). Także w tym przypadku, skrzynki można ukryć pod tynkiem. Przy zamawianiu okien, pamiętać jednak należy o pomniejszeniu ich wymiarów o wysokość skrzynki. Najpierw przytwierdza się skrzynkę do górnej części ościeżnicy (używając specjalnych profili), potem wraz z oknem mocuje w otworze okiennym, na końcu ociepla i tynkuje. Klapa rewizyjna dostępna jest od strony wnętrz.

Joanna Dąbrowska
fot. Anwis

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!