Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja alarmowa

Specjaliści od zabezpieczeń twierdzą, że najlepszą ochronę domu zapewni odpowiednio dobrana instalacja alarmowa i… czujny sąsiad. Na sąsiedztwo dużego wpływu nie mamy, za to na wybór dopasowanego do naszego poziomu zagrożenia systemu ochrony – jak najbardziej.

Instalacja alarmowa

Według statystyk Eurostatu, na które powołuje się policja, bezpieczniej od nas w miejscu zamieszkania czują się tylko Chorwaci. Specjaliści podkreślają, że "subiektywne oceny Polaków idą w parze z obiektywnymi wskaźnikami spadku takich zdarzeń jak rozboje, napaści czy włamania". Mimo to nie słabnie zainteresowanie rozmaitymi zabezpieczeniami domu, z których największą popularnością cieszy się instalacja alarmowa.

W dużej mierze wynika to z tego, że alarmy, kojarzące się przed laty raczej z rezydencjami, są dziś do nabycia w bardzo przystępnych cenach. Nic więc dziwnego, że stały się standardem w nowo budowanych domach. Alarm można założyć zresztą także w użytkowanym już budynku. W takim przypadku najlepiej wybrać urządzenia bezprzewodowe, których montaż nie będzie się wiązał z kłopotliwym kuciem ścian.

NA POCZĄTEK – PROJEKT

Od czego zacząć planowanie systemu alarmowego? Pierwszym krokiem powinna być ocena poziomu zagrożenia. Nie chodzi wyłącznie o subiektywne odczucia właścicieli domu. Najlepiej zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy o przygotowanie projektu instalacji zabezpieczającej budynek. Eksperci wezmą pod uwagę różne czynniki, przede wszystkim:

 • lokalizację domu – w myśl zasady, że „najciemniej jest pod latarnią” intruz może zaatakować wszędzie. W praktyce jednak na włamanie najbardziej narażone są budynki położone na uboczu, do których łatwiej jest się dostać niezauważonym;

   

 • kształt budynku – projektując dom, zapewne mało kto zastanawia się nad jego kształtem w kontekście bezpieczeństwa. Tymczasem im bardziej skomplikowana jest bryła (załamania, wykusze, w których są okna – czyli miejsca, gdzie może ukryć się intruz), tym więcej potrzeba czujników alarmowych;

   

 • liczba drzwi i okien – wspomniane już statystyki policyjne pokazują, że najbardziej narażone na ataki intruza są drzwi i okna, szczególnie tarasowe. Te najsłabsze z punktu widzenia bezpieczeństwa miejsca w domu wymagają więc szczególnej ochrony. Dotyczy to zwłaszcza otworów niewidocznych od strony sąsiadów, ulicy itp.;

   

 • sposób ogrodzenia i zagospodarowania działki – przykładowo gęsta roślinność na działce ułatwi złodziejowi ukrycie się;

   

 • profil domowników – okazała rezydencja zamieszkała przez osoby zamożne wymaga dużo większej liczby zabezpieczeń, niż skromny segment. Zwłaszcza, gdy właściciele często przebywają poza domem.

W oparciu o powyższe czynniki specjaliści dobiorą najbardziej pożądane zabezpieczenia. Choć często instalacja alarmowa obejmuje tylko wnętrze budynku, warto zdecydować się na rozszerzoną wersję, czyli zabezpieczenie także ogrodzenia i posesji. Lepiej, aby intruz został wykryty jeszcze przed wtargnięciem do domu, zanim zniszczy okno czy drzwi tarasowe.

Norbert Skupiński
fot. Satel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2018

Budujemy Dom 3/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".