Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Ogrodzenie to ważny element otoczenia domu. Przede wszystkim wyznacza granice działki i jest barierą dla intruzów, a czasami także hałasu. Dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Powinno być więc nie tylko solidne i estetyczne, ale także dobrze dopasowane do stylu domu i jego otoczenia.

Ogrodzenia

Ogrodzenie stawia się przeważnie po zakończeniu budowy domu – na czas jej trwania działkę otacza zwykle tymczasowy parkan. Takie rozwiązanie jest najbardziej zalecane, ponieważ postawiona za wcześnie docelowa bariera, której koszt jest często niemały, mogłaby ulec uszkodzeniu, np. podczas transportu materiałów budowlanych.

Spośród dostępnych na rynku rozwiązań jest w czym wybierać. Można zdecydować się na lekkie ogrodzenie z siatki, albo na solidny mur, który będzie stanowił nie tylko ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale także hałasem (taki wariant powinni rozważyć właściciele domów usytuowanych np. przy ruchliwej drodze). Wszystko zależy od stylu domu, otoczenia, a także gustu i zasobności portfela inwestora. Nawet przepisy, które w wielu innych obszarach narzucają pewne rozwiązania, w tej kwestii dają dużą dowolność – ogrodzenia o wysokości do 2,20 m nie trzeba nawet zgłaszać w urzędzie (choć trzeba sprawdzić, czy wytyczne dotyczące jego wyglądu, wysokości czy rodzaju zastosowanego materiału nie wynikają z przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Uwaga! Ostro zakończone elementy ogrodzenia, stanowiące zagrożenie dla ludzi i zwierząt, można umieszczać na wysokości ponad 1,80 m.

Norbert Skupiński
fot. Konsport

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2018

Budujemy Dom 3/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".