Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Porównanie 37 modeli okien z PVC i drewnianych

Wybierając okna do domu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę, ale także szereg parametrów użytkowych: ciepłochronność, zdolność do tłumienia hałasu czy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. W końcu to poważna inwestycja, prowadzona z reguły raz na wiele lat.

Porównanie 37 modeli okien z PVC i drewnianych

Idealne okno wygląda estetycznie, skutecznie chroni przed ucieczką ciepła i hałasem, a do tego stanowi barierę dla włamywaczy. Dobrze przy tym, gdy ma przystępną cenę. Niestety, jak to często bywa – ideały występują rzadko. Zakup stolarki oznacza więc zazwyczaj kompromis pomiędzy jakością i ceną. Zawsze można jednak wybrać lepiej lub gorzej. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby tego typu inwestycja była udana.

WYBÓR PROFILI

Przy wyborze okien większość inwestorów koncentruje się przede wszystkim na materiale, z jakiego wykonane są profile. W naszym kraju zdecydowanie najpopularniejsze są okna z drewna i PVC. Co je różni? Wbrew pozorom – nie tak wiele. Często zdarza się, że parametry techniczne wyrobów drewnianych i z PVC są bardzo zbliżone. Różnice dotyczą przede wszystkim ich wyglądu i konserwacji.

Największą zaletą okien drewnianych jest naturalny i elegancki wygląd. Tego typu profile są sztywne, dlatego sprawdzają się w przypadku większych przeszkleń. Nie zmieniają koloru pod wpływem promieni słonecznych, dlatego bez obaw można je montować w miejscach narażonych na silne nasłonecznienie. Ich wadą jest to, że co kilka lat trzeba je konserwować i malować.

Okna z PVC są tańsze od drewnianych i w przeciwieństwie do nich – nie wymagają malowania. Konieczne jest tylko regularne smarowanie okuć, ale dotyczy to obu rodzajów profili. Najpopularniejsze są ramy w kolorze białym, ale bez problemu (za dopłatą) kupimy też inne kolory, co pozwoli dopasować okna do wnętrza domu lub elewacji. W sprzedaży są też profile dwukolorowe, np. od wewnątrz białe, a od zewnątrz barwione. Okna z PVC charakteryzują się mniejszą sztywnością od drewnianych, dlatego nie stosuje się ich przy bardzo dużych powierzchniach szklenia.

Norbert Skupiński
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2018

Budujemy Dom 3/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".