Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

OZE - odnawialne źródła energii

Do każdego, nawet superenergooszczędnego domu należy dostarczać energię. Może ona pochodzić ze źródeł zewnętrznych (z sieci ciepłowniczej, gazowej, elektroenergetycznej) lub tych zlokalizowanych w domu (np. kotła grzewczego). Warto, aby była czysta i przyjazna dla środowiska. A takie są niewątpliwie odnawialne źródła energii – OZE.

OZE - odnawialne źródła energii

Spośród dostępnych technologii OZE w domach jednorodzinnych można zastosować urządzenia wykorzystujące energię:

  • słoneczną;
  • otoczenia;
  • wiatru;
  • zgromadzoną w biomasie.

Przyjrzyjmy się więc tym rozwiązaniom.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne służą do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego w ciepło. Ogólna zasada ich działania polega na tym, że powierzchnia absorpcyjna kolektora pochłania energię cieplną, zawartą w promieniowaniu słonecznym bezpośrednim oraz rozproszonym, i przekazuje ją czynnikowi grzewczemu (glikol, woda lub powietrze), przepływającemu przez zestaw rur odbierających ciepło z absorbera. Transportowane przez czynnik grzewczy ciepło może być wykorzystane przez system przygotowywania ciepłej wody użytkowej albo (rzadziej) przez system centralnego ogrzewania.

Kolektory słoneczne dzieli się – w zależności od stosowanego czynnika roboczego – na cieczowe bądź powietrzne. Te pierwsze są w domach jednorodzinnych bez porównania częściej spotykane. Dzielimy je na płaskie i rurowe.

Koszty kompletnego zestawu montażowego instalacji solarnej dla 2–4 osób, czyli 2 lub 3 kolektorów płaskich o powierzchni 4–5 m2, grupy pompowej, zasobnika solarnego 250 litrów, automatyki i akcesoriów kształtują się na poziomie od 7000 do 9000 zł netto. Za montaż płaci się około 1500 zł. W przypadku adekwatnego zestawu z rurowymi kolektorami próżniowymi, koszty wzrosną o ok. 2000 zł.

Ponieważ kolektory słoneczne mogą w warunkach polskich pokryć zapotrzebowanie na c.w.u. na poziomie maksymalnym 60% w skali roku, to należy połączyć zestaw solarny z innym źródłem ciepła, np. kotłem kondensacyjnym. Taki kompletny zestaw (kocioł, kolektory, zasobnik) będzie kosztował wraz z montażem 17 000–18 000 zł netto. W budownictwie mieszkaniowym, gdy kompleksowa usługa sprzedaży i montażu zestawu kolektorów słonecznych zostanie zrealizowana przez firmę instalacyjną, stosowana jest 8% stawka VAT, w innych przypadkach wyniesie ona 23%.

dr Arkadiusz Węglarz
fot. Hewalex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2018

Budujemy Dom 3/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".