Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanna czy brodzik?

Pytanie czytelnika Kupiliśmy stary, parterowy dom na wsi. Wymaga generalnego remontu. Planujemy założyć w nim nowe instalacje i wyburzyć kilka ścian działowych, a ponadto zamierzamy nieco przebudować łazienkę. Jest niewielka, więc wahamy się, czy wyposażyć ją w wannę, czy prysznic.
Ja z mężem wolimy kąpiele w wannie, młodzież – pod prysznicem. Każda ze stron zgłasza swoje racje. Postanowiłam podejść do tematu obiektywnie, stąd moja prośba do Redakcji o dostarczenie mi praktycznych oraz techniczno-konstrukcyjnych informacji o każdym z wariantów – wannie i brodziku.
Wanna czy brodzik? 
 (fot. Cersanit)

Redakcja
Na to pytanie można odpowiedzieć krótko: co kto lubi i na co pozwala mu miejsce. Szybka kąpiel pod prysznicem jest bardzo wygodna zwłaszcza rano, gdy wszyscy spieszą się do pracy czy szkoły. W wannie natomiast można poleżeć w pachnącej pianie, zrelaksować się, a nawet poczytać książkę. W obu wariantach warto pokusić się o zakup urządzeń umożliwiających hydromasaż. W małej łazience wygodniej będzie korzystać z brodzika niż z wanny, ale można też połączyć dwa w jednym i na wannie zamontować parawan lub kupić wanno-brodzik.

W wannie...

Materiał
Wanny produkowane są głównie z emaliowanej stali i akrylu, ale można również kupić wannę żeliwną, a nawet z drewna.

 

Stal. Takie wanny mają kształt prostokąta długości 140–200 cm. Powłoka z emalii jest trwała i odporna na środki chemiczne używane w domu. Niektóre wanny stalowe mają antypoślizgowe dno, są też wanny przystosowane do zainstalowania hydromasażu. Wanny stalowe są zimne w dotyku, a wlewająca się do nich woda hałasuje; obie wady można znacznie zredukować przez osadzenie wanny na specjalnej kształtce ze styropianu lub warstwie pianki montażowej.

 

Akryl. Wanny z akrylu są lekkie i bardzo popularne m.in. dlatego, że z tego materiału można formować niemal dowolne kształty, łatwo go też barwić na różne kolory. Wnętrze może mieć wyprofilowane siedzisko, podgłówek i podłokietniki. W wyposażeniu mogą się znaleźć także uchwyty, a dno może być antypoślizgowe. Wanny akrylowe są często sprzedawane wraz z obudową.

 

Drewno. Wybór takich wanien jest niewielki, ale każde z takich urządzeń jest niezwykle efektowne. W tej grupie spotyka się najczęściej wanny wolno stojące. Drewno pochodzi z gatunków egzotycznych, musi być bowiem szczególnie odporne na wodę.

 

Żeliwo. Wanny z tego materiału spotyka się coraz rzadziej, bo są bardzo ciężkie, więc trudno je transportować i montować.

Kształt i wielkość

W niewielkiej łazience wannę trzeba dobierać przede wszystkim do miejsca, w jakim można ją ustawić. Do wyboru są urządzenia do umieszczenia przy ścianie lub w narożniku; wolno stojące, które można ustawiać zgodnie z nazwą – w dowolnym miejscu, nadają się raczej do większych łazienek. Pamiętajmy, że im większa wanna, tym więcej wody potrzeba do jej napełnienia, co oczywiście zwiększa koszty jej eksploatacji.

 

Wanny narożne mogą być symetryczne i wtedy oba przylegające do ścian boki mają równej długości, lub asymetryczne – z jednym krótszym bokiem, w którym umieszczony jest odpływ i przelew. Wanny do ustawienia pośrodku pomieszczenia są najczęściej owalne, często w stylistyce retro, na przykład oparte na mosiężnych nogach w kształcie lwich łap. Do takiej wanny trzeba doprowadzić w podłodze instalację wodną i kanalizacyjną. Bateria wannowa może być wyprowadzona z niskiej ścianki, o którą opierać się będzie urządzenie, ale są też specjalne baterie, które mocuje się na wysokiej nodze bezpośrednio do podłogi.

Wanny z hydromasażem

Wybór wanien z hydromasażem jest bogaty i wcale nie muszą to być urządzenia bardzo drogie. Pamiętajmy tylko, że oprócz doprowadzenia wody i podłączenia do kanalizacji wymagają też zasilania z instalacji elektrycznej.

 

W wannach z najprostszymi systemami hydromasażu masuje tylko woda: pompa spręża ją i wyrzuca pod ciśnieniem z minimum czterech dysz na bokach wanny. W większości urządzeń możliwa jest regulacja natężenia strumieni wody i kąta ustawienia dysz. Kąpiel staje się jeszcze przyjemniejsza, gdy możliwy jest masaż wodny i powietrzny. Automatycznie zwiększa się wtedy ciśnienie wody, masaż staje się intensywniejszy i efektywniejszy. Powietrze wtłaczane jest przez ukrytą pod wanną dmuchawę i rozpylane w wodzie przez system dysz i minidysz umieszczonych w dnie i bokach wanny.

 

Najdelikatniejszą odmianą masażu jest masaż powietrzny, zwany też perełkowym. Pęcherzyki powietrza masują skórę, zaopatrując ją w tlen i poprawiając w ten sposób krążenie krwi i limfy. Masaż powietrzny działa również odprężająco i relaksująco na układ nerwowy. Nowością jest masaż falami ultradźwiękowymi. Umożliwiają go specjalne dysze wodne z emiterem fal ultradźwiękowych. Fale te wnikają głęboko do warstw podskórnych ciała i powodują kurczenie oraz rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Rozgrzewają one tkanki, poprawiają ich ukrwienie i elastyczność skóry.

 

Wanny z masażem produkowane są z akrylu, mają rozmaite wymiary i kształty, które można dopasować do prawie każdej łazienki o powierzchni powyżej 5 m2.

 

Ponieważ wannę podłącza się do prądu, bardzo ważne jest zabezpieczenie przeciwporażeniowe. Niektóre modele mają wbudowany wyłącznik różnicowo-prądowy, który w razie zwarcia natychmiast odcina dopływ prądu.

 

Masażem mogą sterować systemy pneumatyczne lub elektroniczne. Pneumatyczne są tańsze i prostsze, ale mają mniejsze możliwości. Hydromasaż jest uruchamiany „uderzeniem” powietrza po wciśnięciu przycisku. Do sterowania elektronicznego służy panel na brzegu wanny, do którego doprowadzone jest napięcie bezpieczne (24 V). System umożliwia uruchamianie poszczególnych funkcji hydromasażu pojedynczo lub sekwencyjnie.

 

Joanna Dąbrowska

Pełna wersja artykułu: Wanna czy brodzik?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".