Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dachówki ceramiczne i cementowe

Dachówki to jeden z najstarszych rodzajów pokryć dachowych. Stosuje się je co najmniej od czasów Cesarstwa Rzymskiego, a mimo postępu technicznego nadal są bardzo cenione. Decydują o tym bardzo dobre właściwości techniczne, uniwersalność zastosowań, atrakcyjny wygląd oraz umiarkowana cena. Dla większości inwestorów to idealny materiał do krycia dachów.
Dachówki ceramiczne i cementowe
 fot. Rupp Ceramika

Rodzaje dachówek

 Wszystkie dachówki ceramiczne powstają z wypalanej gliny. Odmienne są nie tylko ich kształty, ale również sposób wykończenia powierzchni. To z kolei powoduje, że ich właściwości oraz cena mogą się dość znacznie różnić.
 • Dachówki naturalne – inaczej z surowej gliny. Są tylko wypalane podobnie jak cegły i dlatego ich powierzchnia jest porowata, matowa oraz umiarkowanie nasiąkliwa. W miejscach zacienionych często porastają je glony lub mchy. Czerwony kolor dachówek uzyskiwany jest w wyniku wypalania. Natomiast odcień oraz jego intensywność zależy od związków żelaza zawartych w glinie. To dlatego wykonane z nich pokrycie może być niejednolite pod względem kolorystycznym. Dla wielu osób to zaleta świadcząca o naturalności wyrobów, ale dla innych wada.

   

  >
 • Dachówki angobowane – różnią się od naturalnych tym, że przed procesem wypalania pokrywane są płynną glinką z dodatkiem barwników naturalnych. Dzięki temu ich powierzchnia jest mniej porowata, co wpływa na polepszenie właściwości dachówek, np. w znacznie mniejszym stopniu są narażone na porastanie glonami oraz mchem. Jednak największą zaletą tych wyrobów jest duża gama uzyskiwanych kolorów. Dachówki angobowane mogą mieć odcień brązowy, żółty, czerwony, miedziany, a nawet czarny. Czasami pokrywane są dwoma przenikającymi się kolorami angoby. To powoduje, że każdy architekt lub inwestor ma duże możliwości wyboru dachu o najbardziej odpowiednim kolorze.

   

 • Dachówki glazurowane – po wypaleniu są powlekane bezbarwnym lub kolorowym szkliwem i ponownie wypalane. Dzięki temu ich powierzchnia jest gładka i lśniąca. To z kolei sprawia, że są najmniej nasiąkliwe oraz najbardziej odporne na zabrudzenia (w tym porastanie glonami lub mchem). Paleta barw tych dachówek jest największa. Kolory mogą być zbliżone do naturalnych, jak brązowy czy wiśniowy, ale także zupełnie nietypowe, np. błękitny, ­zielony. Oczywiście nie wszystkim się to podoba. Dla wielu osób dachówki te wyglądają sztucznie i są nieakceptowane pomimo niewątpliwych zalet technicznych.

   

 • Dachówki cementowe – także wykonuje się z ekologicznych materiałów, czyli cementu, piasku, wody. Naturalne barwniki dodaje się do masy betonowej i dzięki temu ewentualne uszkodzenia praktycznie są niewidoczne (oczywiście na ułożonym dachu). Dachówki te, po uformowaniu i wysezonowaniu w specjalnych komorach, powlekane są farbą akrylową, z tym że pierwszą warstwę nanosi się jeszcze na mokrą powierzchnię. Powoduje to mocniejsze związanie z podłożem, trwalszą powłokę i jednolity odcień. Później nakłada się kolejne warstwy farby akrylowej. Technologia ta pozwala uzyskać ogromną gamę barw.

   

 • Dachówki przezroczyste – kiedyś szklane (hartowane), ale obecnie najczęściej akrylowe. Właściwie nie są używane jako samodzielne pokrycie, natomiast stanowią znakomite uzupełnienie dachówek ceramicznych lub cementowych. Najczęściej wykorzystuje się je jako rodzaj tanich świetlików dachowych na nieużytkowych poddaszach.

 

Tadeusz Lipski

Pełna wersja artykułu: Dachówki ceramiczne i cementowe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".