Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie

Nikogo nie trzeba przekonywać, że bez świeżego powietrza nie da się żyć w szczelnym budynku, ale już niewiele osób potrafi powiedzieć jak zapewnić właściwą wymianę powietrza w takim domu, aby był on nadal energooszczędny, a mieszkańcy nie narzekali na bóle głowy i złe samopoczucie.

Jakie są najważniejsze wytyczne do projektowania domów energooszczędnych?

 • Odpowiednia działka budowlana:
– szeroka przynajmniej na 25 m,
– z wjazdem od strony północnej lub wschodniej,
– najlepiej płaska lub z niewielkim nachyleniem w kierunku południowym,
– z wysokimi drzewami liściastymi mogącymi zacienić dom w lecie,
– o korzystnych warunkach gruntowo-wodnych,
– umożliwiająca jak najlepsze wykorzystanie naturalnych warunków na niej panujących, polegające na: uwzględnieniu nachylenia terenu i nasłonecznienia, wykorzystaniu ciepła energii słonecznej, uwzględnieniu zacienienia (rozlokowania sąsiednich budynków i wysokich drzew), siły i kierunku wiania wiatrów, itp.
 • Zaprojektowanie zwartej bryły budynku, bez lukarn, wykuszy i innych elementów zwiększających powierzchnie przegród zewnętrznych.
 • Zapewnienie jak najlepszej szczelności i termoizolacyjności wszystkich przegród zewnętrznych: ścian fundamentowych oraz nadziemia budynku, stopów, podłogi na gruncie, dachu, okien i drzwi.
 • Zastosowanie technologii wznoszenia ścian z materiałów o dużej akumulacji ciepła (silikaty, ceramika).
 • Wyeliminowanie z przegród zewnętrznych mostków termicznych.
 • Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
 • Wyposażenie budynku w nowoczesną i efektywną instalację grzewczą i energooszczędne, wysoko sprawne urządzenia grzewcze, np. kocioł kondensacyjny.
 • Ograniczenie przeszklenia do racjonalnych rozmiarów.
 • Zachowanie buforowego układu pomieszczeń, by te, w których ma być najcieplej (pokoje mieszkalne i sypialnie), nie znalazły się w północnej części budynku, a takie, w których może lub powinno być chłodno (spiżarnie, składziki, pomieszczenia gospodarcze) – w południowej.
 • Ograniczenie strat ciepła przez zastosowanie buforów takich jak ogród zimowy, przeszklona weranda czy dostawiony do budynku garaż.
 • Częściowe zagłębienie budyniu w gruncie – od strony północnej, gdzie okna powinny być najmniejsze.

Bardzo ważną sprawą jest też wysoka jakość wykonawstwa, dbałości o detale i szczegóły technologiczne, poprawne zastosowanie materiałów i technologii oraz właściwe nastawienie wykonawcy. Zatrudnienie firmy posiadającej doświadczenie w realizacji energooszczędnych domów daje gwarancję racjonalnie wydanych pieniędzy na energooszczędność.

 

Oprócz ww. wytycznych dotyczących projektu i wykonawstwa warto również zastosować w domu baterie ograniczające zużycie ciepłej wody oraz energooszczędne świetlówki i urządzenia AGD.

 

Takie kompleksowe podejście do projektu, wykonawstwa i wyposażenie budynku może sprawić, że zużycie energii w takim domu będzie znacznie niższe niż w domach budowanych zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.

Dlaczego zwarta bryła budynku jest ważna dla energooszczędności?

Energooszczędny projekt to przede wszystkim zwarta bryła budynku
Energooszczędny projekt to przede wszystkim zwarta bryła budynku (fot. Archipelag, projekt Klementynka)
Chodzi o to, aby uzyskać jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych (łącznie z podłogą na gruncie) do kubatury ogrzewanej części budynku, czyli jak najmniejszą powierzchnię, przez którą będzie uciekało ciepło zużywane do ogrzewania domu.

 

Zastosowanie zwartej bryły domu w połączeniu z buforowym układem pomieszczeń może przynieść 10–15% oszczędności energii i pieniędzy. Opłaca się zatem zrezygnować z uatrakcyjniania architektury budynku podcieniami, wykuszami czy lukarnami, które zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych: nagrodą za poprzestanie na prostej i zwartej bryle będą niższe koszty eksploatacji domu.

Czy przegrody zewnętrzne o dobrej izolacyjności cieplnej to najważniejszy warunek energooszczędności domu?

Na pewno tak. W domu energooszczędnym wszystkie przegrody zewnętrzne, czyli nie tylko ściany i dach, ale też podłogi na gruncie powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U . 0,25 [W/(m2•K)]. Jeśli nie zapewni się budynkowi tak dobrej termoizolacyjności, to właściwie żadne inne działania nie będą miały sensu, bo straty energii cieplnej przez przegrody zewnętrzne będą tak duże, że oszczędności wynikające z zastosowania kosztownych instalacji i urządzeń takich jak niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, wysoko sprawny kocioł kondensacyjny, automatyka pogodowa czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie będą satysfakcjonujące.

 

Dobre ocieplenie oznacza też wyeliminowanie z przegród mostków cieplnych. Konieczne jest zatem zachowanie ciągłości termoizolacji, a więc zrezygnowanie z balkonów o konstrukcji wspornikowej osadzonej w stropie – na rzecz konstrukcji samonośnej (dostawionej do budynku na słupach).

 

Ważne jest też, by wszystkie przegrody, a w szczególności ściany, były szczelne. Spełnienie tego warunku utrudnia stosowanie ścian murowanych tylko na spoiny poziome, dlatego lepiej zrezygnować z tego ułatwienia dla wykonawcy.

 

Ważną przegrodą wymagającą ocieplenia jest też podłoga na gruncie; jak najlepszą izolacyjność powinny mieć również szczelne okna i drzwi zewnętrzne. O wymaganiach dotyczących termoizolacyjności, jakie muszą spełniać ww. przegrody, pisaliśmy w poprzednim numerze BD.

 

Pełny artykuł w PDF: Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".