Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany działowe

We współczesnych domach jednorodzinnych wykonuje się dwa rodzaje ścian działowych – murowane lub szkieletowe. Każda z tych konstrukcji ma oczywiście zalety i wady. Trzeba jeszcze pamiętać, że jest wiele czynników mających wpływ na ich cechy. O wyborze decyduje zwykle projektant, ale inwestor może wprowadzać pewne zmiany. W końcu rodzaj ścian działowych ma spory wpływ na wykończenie wnętrz.

Ściany działowe
(fot. Bose)
Ściany działowe to przegrody, które dzielą przestrzeń budynku na mniejsze pomieszczenia. Muszą zatem spełniać pewne ogólne wymagania.

 

Najważniejsza jest ich duża sztywność i wytrzymałość na obciążenia poziome. Nie powinny bowiem ulegać uszkodzeniu np. pod naporem przewracającego się człowieka czy rzuconego przedmiotu. Poza tym ściany działowe zwykle wykorzystuje się do wieszania różnych elementów wyposażenia wnętrz, jak szafki kuchenne, półki z książkami lub instalacje, czyli rury wodociągowe, armatura łazienkowa itp. Z kolei o komforcie użytkowania pomieszczeń bardzo często decyduje ich izolacyjność akustyczna.

 

Trudno bowiem wypoczywać czy pracować, gdy przez ścianę przenikają hałasy spowodowane np. głośno słuchaną muzyką albo piskliwymi głosikami rozbawionych dzieci. Przegrody te powinny również umożliwiać zrealizowanie wymarzonego przez inwestorów wystroju wnętrza. Mogą przecież być przezroczyste, ażurowe, malowane lub ukazujące naturalną fakturę materiałów konstrukcyjnych. Wskazane jest jeszcze, aby były tanie i łatwe do zbudowania.

 

Powyższe wymagania spełniane są w różnym stopniu w zależności od zamożności inwestorów, dostępnych materiałów i regionów świata. Mogą to być przecież ściany działowe z papieru w tradycyjnym domu japońskim, drewniane w góralskiej chacie czy kamienne w średniowiecznym zamku. Jednak we współczesnych domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się przegrody murowane z różnego rodzaju cegieł lub pustaków oraz szkieletowe – przede wszystkim gipsowo-kartonowe na stelażu metalowym, ewentualnie drewnianym.

Murowane ściany działowe

Niemal wszystkie przegrody murowane doskonale sprawdzają się jako ściany wewnętrzne. Przy najczęściej stosowanej grubości 12 cm są wystarczająco sztywne i wytrzymałe, a jednocześnie tanie. Można z nich wykonać zwykłe ściany proste lub łukowe, gładkie, ażurowe czy z wnęką. Sposobów wykończenia jest wiele i łatwo uzyskać zaplanowany efekt. Tym bardziej że zarówno wznoszenie, jak i wykańczanie ścian murowanych jest powszechnie znane i niezbyt trudne. Poza tym charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną.

 

Stosunkowo duża masa przegród jest w tym przypadku zaletą. To idealne rozwiązanie w domach parterowych, w których obciążenia są przenoszone bezpośrednio na grunt. Nieco inaczej jest w budynkach piętrowych. Wtedy duża masa ścian obciążających stropy jest mankamentem. Konieczne jest bowiem wzmacnianie konstrukcji np. przez podwajanie belek nośnych.

 

Do najlepszych murowanych ścian działowych zalicza się przegrody z cegieł pełnych ceramicznych i bloków wapienno-piaskowych grubości 12 cm. Dobre są również ściany wznoszone z pustaków Porotherm grubości 8 i 11,5 cm. Po prostu dzięki właściwemu (korzystnemu) układowi szczelin uzyskano zadowalające parametry akustyczne i jednocześnie znacznie obniżono masę przegród.

 

Ściany działowe z cegieł dziurawek, kratówek, pustaków PD oraz z betonu komórkowego są wystarczające dla mniej wymagających inwestorów. Ich właściwości akustyczne, mechaniczne, wytrzymałościowe wzrastają, gdy wykończy się je tradycyjnym tynkiem cementowym, a nie cementowo-wapiennym czy gipsowym. Warto jeszcze pamiętać, że obłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi (metodą na placki) zwykle pogarsza właściwości akustyczne przegród. Konieczne jest przyklejanie płyt całą powierzchnią.

 

Tadeusz Lipski

Pełny artykuł w PDF: Ściany działowe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".