Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2009

Taras na gruncie

Tarasy na gruncie poddawane są przez cały czas niszczącym wpływom zmian temperatury i zawilgocenia, dlatego często już po kilku latach użytkowania wymagają napraw lub remontów. Uszkodzeniom łatwo ulegają tarasy betonowe pokryte płytkami ceramicznymi.

Taras na gruncie
(fot. Libet)

Tarasy na gruncie są to budowle ziemne, z płyty betonowej opartej bezpośrednio na gruncie lub konstrukcje drewniane oparte na podmurówce. Okładzina tarasów na gruncie narażona jest z obu stron na szkodliwe oddziaływania warunków atmosferycznych. Od góry działają niszcząco opady deszczu lub śniegu oraz różnice temperatury sięgające kilkudziesięciu stopni. Od spodu natomiast przenika wilgoć gruntowa, a zamarzający grunt napiera na konstrukcję tarasu. Efektem tego są uszkodzenia samej nawierzchni, a także naruszenia konstrukcji.

Konstrukcje tarasów

Tarasy betonowesą bardzo narażone na niszczące oddziaływania atmosferyczne. Szczególnie szybko uszkodzeniom ulega okładzina z płytek, zwłaszcza gdy nie została prawidłowo ułożona. Uszkodzeniom może też ulegać konstrukcja tarasu, ponieważ poddawana jest:

  • cyklicznemu zamarzaniu i rozmarzaniu,
  • parciu gruntu w każdym kierunku i na wszystkie elementy konstrukcji,
  • wilgoci podciąganej z gruntu.

Remont tego typu tarasów wymaga nierzadko przebudowania całej konstrukcji. Naprawy samej okładziny często nie są celowe, bo przynoszą tylko krótkotrwałe efekty.

 

Tarasy ziemne tworzy się na nasypie ziemnym, otoczonym obramowaniem. Ich nawierzchnia, wykonana z kostki betonowej lub kamiennej, płyt, żwiru, w pełni przepuszcza wodę opadową. Uszkodzenia tarasów ziemnych powodowane są głównie ulewnymi deszczami, które rozmywają podłoże.

 

Tarasy drewnianesą konstrukcjami szkieletowymi, których drewniane pokłady układa się na belkach nośnych spoczywających na betonowych słupkach fundamentowych. Uszkodzenia tego typu tarasów spowodowane są przede wszystkim korozją biologiczną oraz wysychaniem drewna; można im w pewnym stopniu zapobiegać przez dobór odpowiedniego gatunku drewna i stosowanie impregnacji. Istotny wpływ na trwałość tarasu ma także zapewnienie możliwości szybkiego wysychania drewna poprzez zapewnienie wentylacji pod nawierzchnią, jak też odizolowanie go od gruntu.

Ocena uszkodzeń

Zanim rozpocznie się remont tarasu, powinno się ustalić przyczyny uszkodzeń, do czego konieczne może będzie odkrycie warstw niewidocznych z zewnątrz.

 

W tarasach ziemnych i drewnianych najczęściej dochodzi do pofalowania nawierzchni w wyniku nierównomiernego osiadania podłoża lub „rozjeżdżania się” obramowania. Następuje to na skutek niedostatecznego zabezpieczenia brzegów lub rozmycia skarp.

 

Uszkodzenia tarasów drewnianych związane są głównie z butwieniem drewna, które w rezultacie traci wytrzymałość, wskutek czego może dojść do miejscowego zapadania się pokładu.

 

Znacznie bardziej skomplikowane jest ustalenie przyczyn i zakresu robót dotyczących tarasów betonowychpokrytych płytkami. Widoczne pęknięcia czy odspojenia okładziny to często tylko część uszkodzeń, które mogą dotyczyć także samej podłogi na gruncie. Pęknięcia płytek mogą być spowodowane:

  • naprężeniami występującymi w nawierzchni, w której brak dylatacji, lub zbyt wąskimi spoinami między płytkami,
  • złą jakością samych płytek,
  • uszkodzeniami warstw podposadzkowych.

 

 

Redakcja BudujemyDom

Pełny artykuł w PDF: Taras na gruncie

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!