Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wanna czy brodzik?

Próbujemy z mężem zaplanować generalny remont niezbyt dużej łazienki i nie możemy się pogodzić w sprawie wanny. Ja lubię długie kąpiele, mąż – szybki prysznic, dlatego próbuje mnie przekonać, że dobrze będzie zastąpić wannę brodzikiem. Obydwa urządzenia w łazience się nie zmieszczą. Widzę, że usunięcie wanny umożliwiłoby korzystne zmiany w łazience, ale z drugiej strony – szkoda mi rezygnować z moich relaksujących kąpieli. Pomóżcie...

Wanna czy brodzik?
(fot. Artweger)
Redakcja: Nie da się przesądzić, że wanna jest lepsza od brodzika ani że brodzik jest lepszy od wanny. Osoba, która lubi relaks w kąpieli, nie da się przekonać, że tak samo odpocznie pod natryskiem. Jeśli jednak trzeba dokonać wyboru jednego z urządzeń, warto poznać wszystkie argumenty za i przeciw, a jeśli nie ułatwią wyboru – próbować wersji dwa w jednym, bo jest i taka...

 

Jeśli w domu są zarówno zwolennicy natrysku, jak i miłośnicy kąpieli w wannie, najłatwiej ich pogodzić, montując w łazience oba te przybory. Potrzeba na to minimum 8 m2 powierzchni, a jeśli łazienka jest mniejsza, pozostaje dokonać wyboru po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.

Wielkość łazienki

W niewielkiej łazience bardziej oczywisty jest wybór brodzika: wannę warto brać pod uwagę tylko wtedy, gdy powierzchnia łazienki wynosi minimum 4 m2. Oczywiście od tej reguły są pewne odstępstwa, bo łazienki mają różny układ, a pewne znaczenie ma też kształt i wymiary wanny. Tam, gdzie wanna prostokątna okazuje się za długa, można zmieścić na przykład wannę narożną. Najwięcej miejsca zajmuje wanna wolno stojąca.
  • W małej łazience (o powierzchni do 4 m2) najłatwiej zmieścić wannę narożną (symetryczną lub asymetryczną). Najlepszym miejscem na natrysk jest oczywiście narożnik ścian, w którym umieszcza się brodzik z kabiną narożną.

     

  • W łazience średniej wielkości (o powierzchni 4–8 m2) można ustawić zarówno wannę, jak i kabinę – albo w narożnikach ścian, albo tak, by przylegały do ściany jednym bokiem. Wanna i kabina mogą być narożne, prostokątne, bądź półokrągłe lub o kształcie nieregularnym, gdy przylegają jednym bokiem do ściany.

     

  • Tylko w dużej łazience (o powierzchni od 8 m2) da się ustawić kabinę wolno stojącą (najczęściej na rzucie koła). Wolno stojąca może być też wanna – np. owalna, w stylistyce retro. Zarówno do wanny, jak i do kabiny wolno stojącej trzeba doprowadzić w podłodze instalację wodną i kanalizacyjną.

Użytkownicy

O korzystaniu z wanny czy natrysku decydują nie tylko upodobania czy przyzwyczajenie, ale też wiek, rodzaje aktywności, a także sprawność użytkowników łazienki.

 

Małe dzieci wygodnie kąpać w wannie, one same też wolą zwykle kąpiele z ulubionymi zabawkami.

 

Młodzież chętniej korzysta z prysznica, bo nie zabiera to zbyt dużo czasu – czy to rano, czy w ciągu dnia, gdy trzeba się wykąpać po treningach lub grach na świeżym powietrzu.

 

Dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także otyłych łatwiejsze od kąpieli w wannie może być korzystanie z odpowiednio przystosowanego natrysku, gdyż wchodzenie i wychodzenie z wanny może im sprawiać trudność.

 

Małgorzata Cuch

Pełna wersja artykułu w PDF Wanna czy brodzik?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".