Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oczyszczalnia czy szambo?

Kupiliśmy dom w miejscu, gdzie nie ma zbiorczej kanalizacji. Musimy zdecydować się na szambo albo własną oczyszczalnię. Co jest wygodniejsze i bardziej opłacalne? Z jakimi ograniczeniami trzeba się liczyć przy obydwu rozwiązaniach?

Oczyszczalnia czy szambo?
(fot. Salher)
Redakcja Przydomową oczyszczalnię ścieków można zabudować tylko na niektórych działkach. Decydujące znaczenie mają warunki gruntowo-wodne. Równie ważna jest także wielkość terenu, jaką można przeznaczyć na urządzenia oczyszczalni lub szambo.

 

Wygodę użytkowania i opłacalność każdego z rozwiązań trzeba ocenić indywidualnie. Pomocny przy tym może się okazać poniższy artykuł. Przedstawia on dostępne rozwiązania na rynku, prezentuje wymagane przepisami reguły zastosowania każdego rozwiązania, zestawia ich koszty, a ponadto zawiera wiele praktycznych porad.

Przydomowe oczyszczalnie

Są to urządzenia, które ze ścieków usuwają zanieczyszczenia stałe, chemicznie i biologicznie. Oddzielanie zanieczyszczeń w każdym rodzaju oczyszczalni przebiega niemal tak samo:
  • w pierwszym etapie oddzielają się cząstki stałe, co jest następstwem sedymentacji, czyli opadania na dno zbiornika składników cięższych od wody;
  • kolejnym etapem oczyszczania jest beztlenowy rozkład ścieków, po którym dochodzi do częściowego rozłożenia związków organicznych;
  • wstępnie oczyszczone ścieki poddawane są dalej procesowi rozkładu tlenowego – na tym etapie zanieczyszczenia są redukowane do poziomu umożliwiającego dalsze odprowadzanie ścieków.
Usuwanie zanieczyszczeń w dwu pierwszych etapach przebiega najczęściej w zbiorniku zwanym osadnikiem gnilnym, o pojemności odpowiadającej trzydniowej objętości ścieków. Ostatni etap odbywa się w różny sposób i w różnych miejscach, zależnie od typu oczyszczalni: w gruncie, w złożu filtracyjnym mineralnym lub biologicznym bądź w zbiornikach napowietrzanych.

Jakie warunki, taka oczyszczalnia

Rodzaj przydomowej oczyszczalni dobiera się stosownie do powierzchni, jaką można przeznaczyć pod jej budowę, do rodzaju gruntu oraz możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków.

 

Najpopularniejsze oczyszczalnie z bezpośrednim drenażem rozsączajacym składają się ze zbiornika gnilnego, podłączonego do domowej instalacji kanalizacyjnej oraz systemu drenów ułożonych bezpośrednio w gruncie.

 

Oczyszczalnie te można stosować na gruntach piaszczystych lub gliniasto-piaszczystech – ze średnim poziomem wody gruntowej – co najmniej 1,5 m poniżej miejsca ułożenia sączków (drenów).

 

Uwaga! Poziom wody gruntowej powinno się ustalać z uwzględnieniem jej najwyższych stanów w ciągu roku. Warunki gruntowo-wodne powinien ocenić fachowiec.

 

Emilia Rosłaniec

Pełna wersja artykułu w PDF Oczyszczalnia czy szambo?

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".