Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Basen przydomowy

Basen przydomowy kojarzy się z jednej strony z przyjemnością i luksusem, z drugiej – z koniecznością pracochłonnego utrzymania go w czystości. Zautomatyzowane urządzenia dobrej klasy mogą uwolnić nas od tych uciążliwości i sprawić, że będziemy myśleć głównie o zaletach własnej pływalni.

Basen przydomowy
(fot. Florexpol)
Wiosna to dobry okres na podejmowanie decyzji o własnym basenie. Szukanie, przeglądanie ofert, zatwierdzenie projektu oraz jego realizacja zajmą nie więcej niż kilka miesięcy, a latem będzie można zacząć pływanie „na swoim”.

 

Gdy podejmuje się decyzję o kupnie własnego basenu, trzeba dokonać wielu wyborów. Jeden z pierwszych dotyczy wielkości naszego basenu. Do kąpieli rekreacyjnej wystarczy wielkość 4 × 8 m i głębokość 1,5 m: tyle mają standardowe baseny ogrodowe. Dużo wygodniejsze do pływania, ale droższe – zarówno w budowie, jak i w eksploatacji – są niecki o wymiarach 5 × 10 m. Jeśli zaś chcielibyśmy skakać z trampoliny, to basen musi mieć głębokość od 1,8 do 2,7 m.

 

Drugi ważny wybór to miejsce. Najlepiej, jeśli uda nam się wygospodarować na działce słoneczny i zaciszny plac, z dala od ruchliwej ulicy, ale także od drzew, których liście i igły mogłyby wpadać do wody. Basen powinien być też możliwie blisko domu, ponieważ łatwiej wtedy doprowadzić do niego instalację wodociągową i elektryczną.

 

Uwaga! Jeśli basen ma być wkopany w grunt, należy się upewnić, czy w wybranym miejscu nie ma korzeni drzew lub czy nie przebiegają tamtędy instalacje podziemne. Po radę w sprawie wyboru miejsca na basen najlepiej się zwrócić do przedstawiciela firmy, która będzie go budować – specjalista uwzględni również nośność gruntu, poziom wód gruntowych i rodzaj gruntu.

Ile będzie kosztował?

Już za kilkanaście tysięcy można kupić nieckę do postawienia na ziemi lub przystosowaną do zagłębienia w gruncie nieckę ze stali. Za kwotę od 25 do 40 tys. zł można kupić basen o wymiarach 8 × 4 m m.in. o niecce aluminiowej, z żelbetu albo z paneli polimerowych. Droższe modele kosztują 40–60 tys. zł, a są też wersje w cenie 150 tys. zł.

 

Koszt samej niecki to zwykle 60% kosztów całej inwestycji, a pozostałe 40% trzeba wydać na wyposażenie basenu. Jeśli więc przeglądamy oferty firm budujących baseny, to powinniśmy zwracać szczególną uwagę na koszty urządzeń do czyszczenia i podgrzewania wody, filtrów, rur doprowadzających wodę, osłon, oświetlenia, a także preparatów dezynfekujących.

 

Znaczny wpływ na koszty może mieć miejsce instalacji układu filtrującego oraz współpracującej z nim pompy. Może to być wybrane pomieszczenie w domu lub w piwnicy lub – co wiąże się z dodatkowymi wydatkami – specjalny budynek techniczny.

 

 

Olimpia Wolf

Pełna wersja artykułu w PDF Basen przydomowy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".