Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2010

Okienny rynsztunek

Liczba i wielkość okien decyduje nie tylko o urodzie domu i widokach. Także – a może przede wszystkim – o dawce naturalnego światła, jaka będzie docierać do pomieszczeń. A ze słońcem bywa różnie: raz grzeje jak szalone, innym razem na całe tygodnie chowa się za chmurami. Okna odpowiednio „uzbrojone” pozwolą nam nad tym żywiołem zapanować.

Okienny rynsztunek
(fot. Fakro)
Zasłony, firanki, ozdobne karnisze – wszystkie one są potrzebne. Odpowiednio dobrane, dodają wnętrzu powabu, kierują też nasze spojrzenia na atrakcyjną zaokienną panoramę, lub – przeciwnie – jeśli widok nie jest ciekawy, skutecznie odwracają od niego uwagę.

 

W dziedzinie dawkowania światła słonecznego okienna dekoracja często jednak okazuje się niepraktyczna. Dlatego coraz częściej decydujemy się na kilkuelementową oprawę okna: zasłony i firanki połączone z roletą, żaluzją lub zewnętrzną zacieniającą markizą. Nierzadko też osłony występują samodzielnie. I trudno się dziwić – producenci oferują nam coraz bardziej atrakcyjne modele.

Co wybrać?

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze osłon okiennych liczy się kilka czynników: kształt i wielkość przeszkleń, sposób otwierania, oczekiwany efekt, a także styl wnętrz, z którym osłony powinny nawiązać udany dialog. Ważne są też cechy użytkowe poszczególnych rozwiązań, które warto dobrać do własnych potrzeb. Jeśli mamy w domu wiele okien, które okresowo mogą wymagać szczelnego lub częściowego zaciemniania, zdecydujmy się na kosztowniejszy system sterowania elektronicznego – ręczna regulacja będzie czasochłonna i męcząca. Tworzywa, z jakich wykonywane są rolety i żaluzje, mają zróżnicowane właściwości. Wpływają one na zakres regulacji oświetlenia naturalnego w pomieszczeniu, a także – w pewnym stopniu – na dźwiękoszczelność i termoizolacyjność osłon. Możliwości jest wiele, a każda ma swoje zalety.

 

Poziome żaluzje aluminiowe lub z PCV – jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, popularność zawdzięcza niskiej cenie, bogatej kolorystyce i dużej skuteczności. Cienkie i lekkie lamelki są nieprzezroczyste; zaciągnięte niemal całkowicie zaciemniają pokój, ale bardzo łatwo je podciągnąć odsłaniając pełny widok (podniesione odbierają pomieszczeniu bardzo niewiele światła). Ustawiając je pod odpowiednim kątem, mamy możliwość precyzyjnego dawkowania światła. Żaluzje aluminiowe są trwałe – dzięki technologii lakierowania piecowego nie odbarwiają się pod wpływem działania słońca.

 

Większość producentów oferuje bogatą gamę kolorów. Sznurki i drabinki do regulowania wykonane są najczęściej z odpornego włókna poliestrowego, co zapewnia im dużą żywotność. Oprócz lamelek standardowej szerokości 25 mm dostaniemy też węższe – 16 mm. Takie będą dobrze wyglądały w małych oknach.

 

Agnieszka Rezler

Pełna wersja artykułu w PDF Okienny rynsztunek

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!