Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2011

Konstrukcja dachu

Więźba dachowa może być wykonana przez brygadę cieśli tradycyjnie, bezpośrednio na placu budowy. Można też zdecydować się na więźbę prefabrykowaną. Wówczas wiązary przygotowywane są w fabryce i gotowe montuje się na budynku.

Konstrukcja dachu
(fot. Mitek)
Konstrukcję i przekroje elementów więźby dachowej dobiera się na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, w których uwzględnia się:

  • odległość między ścianami konstrukcyjnymi (podporami),
  • kąt nachylenia dachu,
  • rodzaj zastosowanego pokrycia,
  • strefę obciążenia wiatrem, w której usytuowany ma być budynek,
  • strefę obciążenia śniegiem.
Obliczenia te wykonuje konstruktor współpracujący z architektem projektującym dom.

Rodzaje więźby dachowej

Krokwiowa – najprostsza konstrukcja dachowa – stosowana, gdy rozpiętość między zewnętrznymi ścianami nośnymi nie przekracza 7,0 m. Podstawowym elementem nośnym jest para krokwi połączonych w kalenicy. Rozstaw krokwi wynosi przeciętnie 80–120 cm.

 

Krokwiowo-jętkowa – stosowana w dachach o rozpiętości 5–7,5 m. Każda para krokwi jest w niej usztywniona poziomą belką (jętką), umieszczoną na wysokości równej 2/3 długości krokwi – licząc od jej dolnego oparcia.

 

Płatwiowo-kleszczowa – najbardziej uniwersalna i najczęściej wykonywana. Można ją stosować zarówno w dachach jedno-, jak i dwuspadowych, płaskich i stromych. Rozpiętość więźby płatwiowo-kleszczowej może sięgać nawet 16 m, jednak zalecana jest 9–12 m. Najbardziej typowa konstrukcja tego typu zbudowana jest z dwóch rodzajów wiązarów: głównych oraz pośrednich. Wiązary główne są rozstawione co 3–5 m i składają się z dwóch krokwi opartych na płatwiach, dwóch słupów i pary kleszczy, które obejmują pozostałe elementy z dwóch stron. Usztywnieniem w kierunku poprzecznym są zastrzały oraz miecze. W wiązarach pośrednich słupów i kleszczy nie ma.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!